2018 rok

„Protestantyzm”

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance przygotowało wystawę zatytułowaną: Evangelia. O związkach protestantów i katolików na ziemi trzcianeckiej i w regionie w 500. rocznicę wystąpienia Marcina Lutra. Jej wernisaż miał miejsce 27 października 2017 roku i zbiegł się nie tylko z rocznicą wysłania sławetnych 95 tez przygotowanych przez Marcina Lutra. Przypomnijmy, że miało to miejsce 31 października 1517 roku. Zbiegł się również ze 170. rocznicą konsekracji kościoła ewangelickiego w Trzciance. Wspomniana uroczystość miała miejsce 15 października 1847 roku.

Wernisaż wystawy uświetnił chór ewangelicki im. Oskara Kolberga z Piły pod dyrekcją Natalii Karolak.

Galeria zdjęć

„70 lat Koła Łowieckiego nr 21 „Dzik” w Trzciance”

W piątek, 8 września 2017 roku obchodziliśmy jubileusz 70-lecia Koła Łowieckiego „Dzik” w Trzciance. Obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Po mszy wszyscy udali się do Muzeum na dalsze uroczystości. W naszej placówce miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej działalności Koła. Gości powitała Dyrektor Muzeum Elżbieta Wiśnicka i Prezes Koła Jarosław Czemko. Nie zabrakło życzeń, prezentów i przemówień. Dla uświetnienia takiego jubileuszu na sali pojawił się tort, którego świeczki zdmuchnęli najstarsi stażem członkowie koła. Na ekspozycji zaprezentowano liczne trofea członków koła, wśród nich znalazły się także te, które należały do Józefa Siejka, jednego z założycieli i pierwszego prezesa koła. Obok trofeów pokazano elementy ubioru i podstawowego wyposażenia myśliwego oraz odznaczenia łowieckie wraz z legitymacjami. Ekspozycja została wzbogacona fotografiami z polowań, prac i życia koła na przestrzeni 70 lat. Druga część wystawy prezentuje las i jego mieszkańców m.in. głuszca, cietrzewia, jenota, borsuka, dzika, a także bobra i wielu innych zwierząt naszych lasów i pól. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji poświęconej pasji myśliwskiej.

Galeria zdjęć

 

„100 lat kościoła w Trzciance”

Tegoroczne obchody 100. lecia powstania Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, uświetniła wystawa, na którą złożyło się kilkadziesiąt eksponatów pochodzących z trzcianeckich świątyń katolickich. O historii i teraźniejszości kościoła, w czasie otwarcia, mówili ks. proboszcz Wawrzyniec Skraba oraz Edwin Klessa.

Należy pamiętać, że kościół został wybudowany w latach 1914-1916, zaś pierwsze nabożeństwo odprawiono w 1917 roku. Obecny kościół powstał na miejscu pierwszej ceglanej świątyni katolickiej i został wybudowany przez parafię, której początków należy szukać w I połowie XVII wieku.

Na wystawie zaprezentowano 13 ornatów „przedsoborowych” oraz tzw. dalmatykę, a także trzy kapy używane w kościele w XX wieku. Większość z nich pochodziła jeszcze sprzed II Wojny Światowej.

Najcenniejszym jednak zabytkiem jest XV wieczna rzeźba, przedstawiająca św. Jana Chrzciciela z atrybutem, wykonana z drzewa lipowego.

Na wystawie można zobaczyć wiele sakramentaliów: kielich, monstrancję, która przyjechała prawdopodobnie po II Wojnie Światowej do Trzcianki ze Stanisławowa, drewniane tabernakulum. Znalazło się miejsce na poniemiecką misę na wodę święconą, ryngrafy, gwoździe do sztandarów oraz wiele ksiąg liturgicznych, z których najstarsza  pochodzi z 1905 roku.

Osobną grupę stanowią pieczęcie używane w parafii trzcianeckiej w XX wieku, oraz zdjęcia i dokumenty związane z trzcianeckim kościołem.

Galeria zdjęć

„Mały kolekcjoner – wielka pasja”

Z okazji Dnia Dziecka,  2 czerwca w trzcianeckim muzeum otwarto  wystawę pokonkursową  i wręczono nagrody laureatom szóstej edycji konkursu „Mały kolekcjoner – wielka pasja”.

Komisja w składzie:

Przewodnicząca jury – Krzysztof Czarnecki  – Burmistrz Trzcianki,

członkowie: Elżbieta Wiśnicka – Dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej

oraz Łukasz Salamandra – trzcianecki kolekcjoner

postanowiła przyznać nagrody konkursowe w następującym porządku:

 

I Nagrodę Główną

za kolekcję pocztówek

otrzymuje:

Berenika Strzelecka

 

II Nagrodę

za kolekcję ołówków

otrzymuje:

Julia Frycz

 

III Nagrodę

ex aequo

za kolekcję magnesów

otrzymują:

Róża Wójcik

i

Martyna Żyhałko

 

Pozostałe nagrody otrzymują:

Aleksandra Siadak za kolekcję lalek Barbie,

Florian Wójcik za kolekcję butelek po danonkach,

Hanna Rugała za kolekcję kartek i zaproszeń,

Ksawery Strzelecki za kolekcję samochodzików,

Julia Żyhałko za kolekcję piesków,

Aleksandra Skuza za kolekcję klocków Lego,

Liwia Wołoszyn za kolekcję kucyków,

Roksana Kilian za kolekcję Lego Elves,

Alicja Pawlak za kolekcję kart,

Tatiana Goździcka za kolekcję Pet Shop,

Igor Stasiewicz za kolekcję samochodzików,

Martyna Tomczak za kolekcję piesków,

Mikołaj Grabowski za kolekcję Pokemon,

Jakuba Karpowicza za kolekcję kart i naklejek.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która będzie czynna do 10.06.2017 roku.

Galeria zdjęć

„Sen o domu utraconym, czyli o kulturze Łemków”

Otwarcie wystawy Sen o domu utraconym poświęconej historii i kulturze Łemków, w 70. rocznicę przeprowadzenia Akcji Wisła, prelekcje oraz koncert w czasie trzcianeckiego Wieczoru w Muzeum. Tegoroczne obchody współorganizowała z nami Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałczu.

Wieczór rozpoczął dr Mirosław Pecuch z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie, z wykładem poświęconym historii Łemków. Wspominał o pochodzeniu nazwy, terenach zamieszkiwanych przez Łemków i ich kulturze. Znaczną część wystąpienia poświęcił następstwom przesiedleń w ramach Akcji Wisła.

Ks. dr Arkadiusz Trochanowski, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałczu, mówił o religijności Łemków. Wspominał historię kościoła greckokatolickiego na ziemiach polskich od tzw. Unii Brzeskiej w 1596 roku. Rozważał problem asymilacji Łemków po przesiedleniach i jego wpływ na religijność. Znakomity występ między prelekcjami dał Zespół Pieśni Barwinok, prezentując pieśni i tańce łemkowskie. Porywające interpretacje, spotkały się z żywą reakcją licznie zgromadzonej publiczności.

Wystawa Sen o domu utraconym, została oparta na eksponatach Muzeum Lubuskiego w Gorzowie, Muzeum Okręgowego w Pile, Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałczu, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance oraz prywatnych kolekcji ks. Arkadiusza Trochanowskiego, Krzysztofa Bybela oraz Marzeny Ossowskiej. Wielką wartością wspomnianej ekspozycji, było pokazanie relacji oraz zdjęć zebranych od Łemków mieszkających w Trzciance i okolicach: Władysława Szkyrpana, Doroty Szkyrpan, Antoniny Adamczyk, Elżbiety Wasyłyk i Piotra Syrotiaka.

Galeria zdjęć

„Panie, mieszczki i służki…”

W sobotę, 11 marca 2017 roku w trzcianeckim muzeum miało miejsce spotkanie pt. „Panie, mieszczki i służki ilustracje życia codziennego mieszkanek Trzcianki i okolic”. Ten wieczór w całości poświęcony był kobietom z Trzcianki i okolic. Najwięcej emocji wzbudziła wystawa dedykowana mieszkankom regionu. Mieszkańcy  naszego miasta mogli nominować kobiety, które ich zdaniem są warte pokazania.

Przybyli goście  poznali tajniki XIX wiecznego makijażu, przy użyciu odtworzonych ze starych receptur kosmetyków. Następnym punktem programu był pokaz strojów z XIX i XX wieku w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”. Po pokazie mody miała miejsce prelekcja Justyny Sapiał-Rychlik pt.”Tajemnicy alkowy”, która przedstawiła pojęcie higieny i intymności od średniowiecza do początku XIX wieku. Ostatnim elementem programu była wystawa czasowa przedstawiająca ilustracje życia codziennego kobiet od pierwszej połowy XIV wieku do początku XIX wieku. Bardzo cieszy nas fakt, że tego wieczoru do naszego muzeum przybyła tak liczna rzesza mieszkańców naszego miasta i okolic.

Galeria zdjęć

„60. Rocznica Powstania Hufca ZHP w Trzciance”

W piątek, 20 stycznia br., w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance odbyła się wystawa poświęcona 60. rocznicy powstania Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Trzciance oraz 55. rocznicy ufundowania sztandaru hufca przez społeczność powiatu. Tego dnia odbyła się również promocja wydawnictwa „Harcerstwo wczoraj i dziś 1957 – 2017”, które powstało na zlecenie Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Trzciance.

Podczas uroczystości, sala trzcianeckiego muzeum wypełniła się po brzegi młodymi oraz tymi nieco starszymi harcerzami. Wszyscy przybyli mogli zapoznać się z wystawą złożoną z harcerskich zdjęć, albumów oraz przedmiotów, które mają w sobie zamknięte, niezwykłe historie i wspomnienia. Wśród gości nie zabrakło burmistrza Trzcianki, który wręczył władzom trzcianeckiego hufca – komendantowi pwd. Krzysztofowi Greli, zastępcy komendanta hm. Hannie Sotek oraz wieloletniemu komendantowi hm. Edwardowi Joachimiakowi pamiątkowy grawerton oraz kwiaty. Burmistrz docenił niezliczone osiągnięcia w wielorakich dziedzinach aktywności trzcianeckiego harcerstwa, a także docenił wkład wnoszony przez wiele lat przez kolejne osoby poświęcające swoje życie harcerstwu w naszym mieście i gminie. Jak na tak ważne wydarzenie przystało, obecny był również komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP – hm. Tomasz Kujaczyński.

Galeria zdjęć

Możliwość komentowania została wyłączona.