2018 rok

Wystawy czasowe, które miały miejsce w 2018 roku:

„Mały kolekcjoner-wielka pasja” – wystawa pokonkursowa

Komisja w składzie:

Przewodniczący jury – Grażyna Zozula  – Zastępca Burmistrza Trzcianki,

członek jury  – Elżbieta Wiśnicka – Dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej ,

oraz członek jury – Łukasz Salamandra – trzcianecki kolekcjoner

 

zapoznała się z kolekcjami zgłoszonymi  na konkurs „Mały kolekcjoner – wielka pasja”.  Jury na posiedzeniu w dniu

30 maja 2018 roku postanowiło przyznać nagrody konkursowe w następującym porządku:

 

I Nagrodę Główną

za kolekcję słoni

otrzymuje:

Agata Flisikowska

 

II Nagrodę

za kolekcję figurek

otrzymuje:

Alicja Pawlak

III Nagrodę

ex aequo

za kolekcję dinozaurów

otrzymuje:

Filip Mosiewicz

oraz

za kolekcję samochodzików

otrzymuje:

Jakub Pawlak

Pozostałe nagrody otrzymują:

Aleksandra Siadak za kolekcję Pet shop`ów

Marcel Skiba za kolekcję kul i magnesów,

Aleksandra Skuza za kolekcję muszli,

Kamil Flisikowski za kolekcję kart.

„Wieczór w Muzeum. Mama”

Tematem przewodnim spotkania, w nawiązaniu do przypadającego 26 maja Dnia Matki, była mama. Stąd też pomysł na wystawę o matce Helenie Helak, która założyła w Trzciance Rodzinny Dom Dziecka. Cieszymy się, że dzieci Państwa Helaków przyjechały z różnych stron kraju na wystawę poświęconą ich rodzinie. Nie zabrakło chwil wzruszeń, były łzy i radość wspomnień. Następnie odbył się koncert dla naszych rodzicielek, w wykonaniu dziewcząt z Budzyńskiego Domu Kultury. Wisienką na przysłowiowym torcie był wykład prof. nadzw. UAM Małgorzaty Rutkiewicz – Hanczewskiej „ Nazewniczy krajobraz Trzcianki. O etymologii słów trzcianczanka, mama i kilku innych nazwach osobowych”. Pani profesor w bardzo przystępny sposób odpowiadała zainteresowanym na pytania związane z ich nazwiskami czy miejscowościami z których pochodzą. Wyjaśniła dlaczego mieszkanka Trzcianki to trzcianczanka, a mieszkaniec – trzcianczanin. Po wykładzie była możliwość zrobienia prezentu dla mamy: koszyczka z kwiatami, ramki do zdjęć czy mydełka. Dużą atrakcją okazał się również pokój zagadek tzw. escape room pt. „Czar PRL-u.”

 

 

 

 

 

 

 

„Miasto Nauki. Wystawa interaktywna”

Przez dwa tygodnie w naszym Muzeum miała miejsce wystawa interaktywna wraz z pokazami Szalonego Profesora. Wystawa dedykowana była do dzieci ze szkół podstawowych. Na ekspozycji najmłodsi mieli okazję zapoznać się z takimi zagadnieniami jak: załamanie światła, miraż, prawdziwe lustro, odbicie oraz studnia bez dna.  Największym zainteresowaniem cieszyły się Pokazy Szalonego Profesora, podczas których uczestnicy dowiedzieli się czym jest ciepło, obserwowali, a także mieli możliwość uczestniczyć w eksperymentach z ciekłym azotem i metanem  oraz eksplozjach dymu.

 

„73. rocznica powrotu Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy”

27 stycznia 1945 roku do niemieckiego miasta Schönlanke wkroczyły wojska Armii Czerwonej. W kolejnych miesiącach nastąpiły zmiany, w wyniku których doszło do prawie całkowitej wymiany ludności na tych terenach. Do niemieckiego do tej pory miasta zaczęli napływać osadnicy z różnych części kraju. Z kolei Niemcy, dla których ta ziemia od dawna była domem, musieli opuścić tereny, które powróciły w granice Polski.

Z tej okazji nasze muzeum przygotowało wystawę poświęconą tym wydarzeniom. Wyjątkowym urozmaiceniem tegorocznego otwarcia wystawy, była wizyta osób, które jako pierwsze, już w 1945 roku zasiedliły te tereny. Burmistrz Krzysztof Czarnecki wręczył naszym wyjątkowym gościom podziękowania za udział w odbudowie miasta, pamiątkowe zdjęcia oraz słodkie upominki.