2022 rok

„Archeologiczne wędrówki Pana Hesslera”

Wystawa pokazuje archeologiczne dokonania Richarda Hesslera (1876-1925), trzcianeckiego pastora i archeologa amatora, inicjatora powstania muzeum w Trzciance (1924). W latach posługi w naszym mieście (1914-1925) przeprowadził wiele badań na ziemi nadnoteckiej. Na wystawie można zobaczyć ciekawie wyeksponowane zabytki wykopane przez niego na stanowiskach w Białej, Górnicy, Siedlisku, Łomnickim Młynie, Straduńskim Młynie i w innych miejscach, w tym na Lindenbergu (ob. os. Domańskiego) w Trzciance. Wystawę przygotowała Katarzyna Kuczara-Alagierska.

„Profile aluminiowe nie znają granic.Trzydziestolecie Hydro w Trzciance 1922-2022″

w siedzibie naszego muzeum miało miejsce otwarcie wystawy „Profile aluminiowe nie znają granic. Trzydziestolecie Hydro w Trzciance 1992-2022”. Zebrane w jej ramach eksponaty, zdjęcia oraz infografiki prezentują 30 lat działalności firmy Hydro (początkowo Sapa) w naszym mieście. Ponadto ekspozycja w przystępny sposób ukazuje esencję działalności firmy oraz szeroki wachlarz zastosowań aluminium.

„Miodem karmiony był Zeus”

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Prezes Koła Pszczelarzy „Bartnik” w Trzciance Pan Ryszard Kaczmarek. Historia trzcianeckich pszczelarzy sięga 1945 roku, kiedy to w sierpniu zawiązał się Komitet Organizacyjny Gminnego Związku Pszczelarzy. w naszej instytucji miała miejsce noc w muzeum. W czasie jej trwania odbył się teatrzyk dla dzieci, otwarcie wystawy poświęconej regionalnemu pszczelarstwu oraz warsztaty, podczas których uczestnicy mogli między innymi własnoręcznie zrobić świeczkę z pszczelego wosku, pomalować ule i ozdobić kamienie tak, aby przypominały pszczoły oraz wykonać pradziejowe garnki, toporki lub dawne ozdoby. Poza tym uczestnicy mogli spróbować swoich sił przy wykonaniu barci. Wśród atrakcji była również możliwość udziału w warsztatach z pszczelarzem, który wprowadzał w tajniki swojego zawodu.

„Prawa człowieka.Dostrzegam”

Wystawa fotograficzna Prawa Człowieka. Dostrzegam, autorstwa Macieja Byczkowskiego. Wystawa prezentowanych prac łączy w oryginalny sposób artykuły z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z wypowiedziami przedstawicieli polskiej myśli humanistycznej, takich jak Hugo Kołłątaj, Adam Mickiewicz czy Leszek Kołakowski. Towarzyszy jej prezentacja multimedialna ze zdjęciami z różnych zakątków ziemi, do której wybrane artykuły z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka czyta Andrzej Seweryn.

„Na zachodnie ziemie czekają! Wystawa plakatów z okazji 77. rocznicy powrotu Trzcianki do macierzy”.

Wystawa prezentuje plakaty tematycznie związane z Ziemiami Odzyskanymi. Wypożyczone z Muzeum Niepodległości w Warszawie eksponaty zachęcały niegdyś do osadnictwa na Ziemiach Zachodnich i Północnych, chociażby poprzez prezentowanie piastowskiej historii i bogactw tych terenów. W czasie otwarcia wystawy każdy z plakatów został omówiony, a mieszkańcy Trzcianki i okolic zapoznali się z obiektami, które teoretycznie mogli oglądać ich przodkowie w drodze na zachód.

Możliwość komentowania została wyłączona.