Uniwersytet dziecięcy

Od września 2016 r. w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej funkcjonuje Uniwersytet Muzealny, którego zadaniem jest zainteresowanie dzieci światem historii, nauki oraz działalnością trzcianeckiego muzeum. Spotkania Uniwersytetu Muzealnego odbywają się raz w miesiącu w sobotę w godz. 11.00-13.00. Zajęcia podzielone są na dwie części teoretyczną i praktyczną, gdzie każdy z uczestników przystępuje do wykonywania prac manualnych.Warto nadmienić, ze każdy z naszych „małych studentów” otrzymał indeks do którego wpisywane są zaliczenia z zajęć. Do tej pory odbyły się spotkania dotyczące m.in. Tajemnic przyrody, architektury, zjawisk atmosferycznych czy praw fizyki.

Rok akademicki 2021/2022

Zakończenie roku akademickiego 2021/2022

Na ostatnich zajęciach tuż przed wakacjami poznaliśmy sztukę jaką jest String Art.

Majowe zajęcia

Maj w muzeum poświęcony jest tematyce pszczelej, a to za sprawą święta Trzcianeckiego Koła Pszczelarzy. W trakcie zajęć przygotowywaliśmy domki dla pszczół.

Kwietniowe zajęcia

Tuż przed świętami wielkanocnymi rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach, a zwieńczeniem naszego spotkania były mazurkowe zajączki. Pychota…

Wiosenne spotkanie Uniwersytetu

Marzanna, Morena, Mora… takie piękne kukły wykonali uczestnicy na sobotnich zajęciach. Zabawa przednia…

Święto zakochanych – luty

Podczas zajęć rozmawialiśmy o święcie zakochanych. Na samej rozmowie nie zakończyliśmy naszego spotkania. Tym razem  robiliśmy czekoladki i inne pyszności.

Styczniowe spotkanie

W związku ze zbliżającym się świętem babć i dziadków przygotowywaliśmy upominki od serca.

Grudniowe spotkanie dotyczyło tradycji bożonarodzeniowych

W trakcie spotkania przypominaliśmy tradycje i zwyczaje związane z nadchodzącymi świętami oraz  wypiekaliśmy pyszne i ogromne pierniki:)

Listopadowe zajęcia pod hasłem tradycyjnych wróżb andrzejkowych

 

Październikowe spotkanie dotyczyło święta zmarłych w Japonii

Tematem spotkania było święto zmarłych w Japonii. Święto to nazywa się obon i w odróżnieniu od naszego święta obchodzone jest w okresie letnim. Japończycy także oddają cześć zmarłym przodkom, odwiedzają groby, a także ofiarowują im podarki w postaci pożywienia, czy kadzideł. Wierzą, że zmarłe duchy wracają na ziemię. W domach przygotowywane są ołtarzyki na cześć zmarłych, na czas święta ustawia się ofiary z owoców, słodyczy, kwiatów i kadzidła. Ciekawą tradycją są także zwierzęta zrobione z ogórka i bakłażana. Według wierzeń koń ma pomagać duchom przedostać się do świata żywych, a krowa opóźnić wyjazd. Bardzo popularne są także papierowe lampiony stawiane na wodzie, aby prowadzić duchy z powrotem do zaświatów. Wspólnie z uczestnikami wykonaliśmy konie i krowy, na skończenie latarni zabrakło nam czasu Było to bardzo pracowite sobotnie przedpołudnie..

Kolorowe zakończenie roku akademickiego 2017/2018

Po dziewięciu miesiącach spotkań w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego nadszedł czas na zasłużone wakacje. Ostatnie spotkanie nastawione było na kreatywność i zabawę. Podczas pierwszej części zajęć dzieci tworzyły swoje małe dzieła sztuki. Powstały kolorowe prace, których tematem były oczywiście rozpoczynające się wakacje. Po zakończeniu malowania dzieci zabrały się za robienie ulubionej ostatnio zabawki- tzw. gluta. Metodą prób i błędów udało nam się dobrać takie proporcje dzięki którym glut nabrał odpowiedniej formy i mógł zostać zabrany przez dzieci do domu.

Do zobaczenia w październiku!


Mali archeolodzy na wykopaliskach.

Spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego w maju miało charakter plenerowy. Muzealny ogród na potrzeby zajęć zamienił się w stanowisko archeologiczne, a dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek od prawdziwego archeologa. W stanowisku zostało ukrytych wiele niespodzianek, co motywowało dzieci do wyczerpujących poszukiwań. Kiedy wszystkie skarby zostały odnalezione przeszliśmy do drugiej części zajęć czyli poszukiwań przy pomocy wykrywacza metali. Zajęcia te były dla naszych małych studentów interesującą przygodą, a także lekcją cierpliwości.


Wiosenne eksperymenty.

Kwietniowe spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego zostało podzielone na dwie części. Podczas pierwszej z nich uczestnicy zajęć zapoznali się z interaktywną wystawą „Miasto Nauki”, która poprzez zabawę przybliża dzieci do świata zjawisk zachodzących w przyrodzie.

Druga część poświęcona była eksperymentom przygotowanym na bazie dwóch znanych w każdym domu składników-  sody oczyszczonej i octu. To dzięki nim udało nam się wyczarować między innymi wulkan, a także nadmuchać balony bez nadwyrężania płuc. Największe wrażenie na dzieciach zrobiła ciecz Nienewtonowska, która podczas ściskania ma konsystencję plasteliny, a po rozluźnieniu dłoni zamienia się w ciecz. Mamy nadzieję, że nasze zajęcia zainspirowały dzieci do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Do zobaczenia w maju!


Słodkie spotkanie Uniwersytetu Muzealnego.

Motywem przewodnim marcowego spotkania Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego były zbliżające się święta Wielkanocne. Nasi uczniowie mieli okazję własnoręcznie przygotować kruche ciasteczka w świątecznych i wiosennych kształtach- zajączkach, kurczaczkach czy motylach. Nie mogło oczywiście zabraknąć ciasteczek w kształcie symbolu Wielkanocy czyli jajek. Czas pieczenia wypełniony był rozmowami o tradycjach wielkanocnych, przygotowaniach do tych świąt oraz oczywiście zajączku przynoszącym upominki i lanym poniedziałku. Ciastka po upieczeniu zostały pięknie ustrojone, a dzieci mogły zabrać do domu własnoręcznie wykonane słodkości oraz porcję wiedzy o tradycyjnej polskiej Wielkanocy.


Dzień Dinozaura na spotkaniu Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego.

17 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego. Wraz z dziećmi zagościły na nim dinozaury. Związane to było z Dniem Dinozaura, który figuruje na liście świąt obchodzonych w lutym. Stworzenie własnego dinozaura z papieru nie było łatwym zadaniem i wymagało od uczestników zajęć dużego skupienia. Swoje dzieła  ozdobili w dowolny sposób i każdy  z naszych małych studentów wzbogacił się o nowego, kolorowego zwierzaka. Pamiątką z zajęć były także skamieliny z wizerunkami tych prehistorycznych stworzeń.


Styczniowe spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego.

20 stycznia w naszej placówce odbyło się kolejne spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego. Tym razem dzieci mogły ozdobić wykonane własnoręcznie naczynia gliniane, które stworzyły podczas listopadowych zajęć. W ten sposób powstały barwne i niepowtarzalne ozdoby. Kolejną atrakcją było stworzenie masek karnawałowych. Muzealną salę wypełniły maski z wizerunkami zwierząt oraz te tradycyjne przystrojone kolorowymi piórkami


Grudniowe spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego.

W sobotę 16 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego. Tym razem nasi podopieczni stanęli przed niełatwym i pracochłonnym zadaniem budowy domku z piernika. Największą atrakcją okazało się zdobienie domków przy pomocy kolorowego lukru i najróżniejszych posypek. Nasza grupa wykazała się dużą cierpliwością i w ten sposób każdy uczestnik zajęć zyskał doskonałą, własnoręcznie wykonaną świąteczną dekorację.

Galeria zdjęć


Listopadowe spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego.

W sobotę 4 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego. Tym razem dzieci mogły zgłębić tajniki ceramiki, a dokładnie lepienia glinianych naczyń. Mogły się tego nauczyć dzięki wizycie pana Dawida Jagodzińskiego z Miasteczka Krajeńskiego, który specjalizuje się w wyrobie tego typu naczyń oraz ma duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla dzieci. Nasi podopieczni byli zachwyceni możliwością przekonania się jak działa tradycyjne koło garncarskie. Kolejnym etapem jest wypalenie ich dzieł, a na następnych zajęciach zajmiemy się ich zdobieniem przy użyciu farb do ceramiki.


Pierwsze zajęcia II roku Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego.

W Muzeum Ziemi Nadnoteckiej zainaugurowano drugi rok Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego. Z tej okazji wybraliśmy się do pięknej zagrody „Stodoła Tradycji” w Rychliku. Po przyjeździe na dzieci czekało ciasto na podpłomyki, które upiekliśmy na płycie tradycyjnego pieca. Uczestnicy z przyjemnością próbowali swojego wypieku w połączeniu z miodem i dżemem. Kolejnym zadaniem było przygotowanie chleba na zakwasie. Zagniatanie ciasta okazało się ciężką pracą, ale wspólnymi siłami udało się osiągnąć sukces. W czasie kiedy ciasto chlebowe rosło, zabraliśmy się za szykowanie kolejnego smakołyku- drożdżowych chałek. Zapletliśmy piękne warkocze, które powędrowały do pieca i stanowiły smakowite drugie śniadanie. Dzieci z przyjemnością spróbowały także kawy zbożowej, której smak część grupy znała z domu. Właściciel „Stodoły Tradycji” zrobił naszym podopiecznym niezwykłą niespodziankę i zabrał ich na przejażdżkę po zagrodzie traktorkiem z przyczepą. W tym czasie ciasto, z którego miał powstać nasz chleb, było gotowe aby trafić do pieca. Każdy uczestnik otrzymał bochenek do domu
i mógł się pochwalić nowo zdobytymi umiejętnościami przed rodziną.
Zajęcia przebiegły w bardzo wesołej atmosferze i przybliżyły dzieciom tajniki tradycyjnych wypieków.


Zakończenie I roku Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego.

W sobotę, 17 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie  Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego przed wakacjami. Mali słuchacze tego dnia zmierzyli się z doświadczeniami w wyniku których miały powstać tzw. „glutki” czyli tegoroczny hit zabaw wśród dzieci, który można wykonać samemu w domu. Najmłodsi wykazali się wielkim zapałem, nie zawsze efekt ich pracy kończył się sukcesem. Po zabawie pełnej wrażeń każdy uczestnik zajęć otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek.

Drugi rok Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego rozpocznie się po przerwie wakacyjnej.

Możliwość komentowania została wyłączona.