2019 rok

Biała stanowisko 26

W czwartek, 19 grudnia br. odbyła się promocja wydawnictwa „Biała stanowisko 26”, której towarzyszyła wystawa czasowa. Zostały na niej zaprezentowane fotografie pochodzące z badań archeologicznych oraz pozyskane dzięki nim obiekty. Licznie przybyli goście wysłuchali wystąpienia Piotra Alagierskiego – archeologa trzcianeckiego muzeum, współautora wydawnictwa.

Publikacja  jest formą prezentacji wyników badań na stanowisku Biała 26. Jej celem  było zebranie w jednym miejscu maksimum dostępnych informacji i archiwaliów dotyczących tego stanowiska cennego nie tylko z perspektywy lokalnego dziedzictwa kulturowego. Możliwość szerszej prezentacji wyników tych archiwalnych badań, cieszy tym bardziej, że pomimo całego  bogactwa, nadnoteckie materiały archeologiczne (w ostatnich latach) rzadko są obecne w polskiej literaturze archeologicznej. Jako najwygodniejszą formą prezentacji wyników badań na stanowisku Biała 26 przyjęto studium przypadku, które w przeciwieństwie do klasycznych opracowań monograficznych skupia się na indywidualnych zagadnieniach bez analizy ich szerszego kontekstu czy charakteru masowego.

 

 

Świat Toruńskiego Piernika

7 listopada 2019 roku w naszym muzeum otwarta została wystawa „Świat Toruńskiego Piernika”, która jest „wędrującym” wariantem wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu. W otwarciu wystawy udział wzięła grupa z Przedszkola Gminnego nr 4 w Trzciance wyłoniona w konkursie. Dzieci w tajniki upieczenia pięknych pierników wprowadził pan Krzysztof Lewandowski, pracownik toruńskiego muzeum.

Wystawa prezentuje dzieje toruńskiego piernikarstwa oraz pozwala na samodzielne wykonanie dekoracyjnych wypieków na tradycyjnych drewnianych formach. Centralnym punktem wystawy jest koga – drewniany żaglowiec handlowy, który służył do sprowadzania między innymi aromatycznych przypraw niezbędnych do przygotowania ciasta piernikowego. Największym atutem wystawy jest to, że można jej doświadczyć wieloma zmysłami, dzięki czemu zostanie ona na długo w pamięci naszych gości.

 

 

Zdzisław Beksiński od fotografii do fotomontażu komputerowego

W piątek, 4 października 2019 roku w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej otwarto wystawę pt.” Zdzisław Beksiński od fotografii do fotomontażu komputerowego”. Fotografie zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku.

Uroczystość rozpoczęła Marta Mrówka, absolwenta wydziału Edukacji Artystycznej UA w Poznaniu, która w swoim wystąpieniu „Obraz/Życie. Z. Beksiński artysta oddalony” przybliżyła zgromadzonym postać i twórczość artysty.

Po ekspozycji oprowadził zgromadzonych gości Jerzy Zegarliński, kurator wystawy, na którą składają się 62 fotografie, z czego 50 to obiekty czarno-białe z wczesnego okresu twórczości , a pozostałe to fotomontaże komputerowe. Wystawie towarzyszą reprodukcje prac ze zbiorów Mariana Winieckiego.  Wystawa czynna będzie do 2 listopada, serdecznie zapraszamy!

 

Wojna 1939 roku nad Środkową Notecią

W piątek 6.09.2019 r. w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej odbył się wernisaż wystawy „Wojna 1939 roku nad Środkową Notecią”. Jej celem jest pokazanie najważniejszych wydarzeń na terenach od Nakła przez Piłę, Czarnków aż po Wieleń, a w szczególności tego, co działo się na Ziemi Trzcianeckiej. Na wystawie zaprezentowane zostały między innymi oryginały oraz repliki umundurowania i broni z 1939 roku, medale niemieckie i polskie, książeczka sportowa Hitlerjugend z Trzcianki, a także dokumenty świadczące o nazizmie kształtującym się na ziemi trzcianeckiej. Otwarciu wystawy towarzyszyła projekcja filmu „Niezwyciężeni” produkcji Instytutu Pamięci Narodowej oraz wykład Marka Fijałkowskiego z Muzeum Okręgowego w Pile. Szczególnie podziękowania kierujemy w stronę Muzeum Szalonego Dziadka w Dębogórze, Działu Historii i Tradycji Biblioteki Publicznej w Chodzieży, Muzeum Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, kolekcjonerów z Trzcianki i okolic, którzy wspierali nas przy tworzeniu ekspozycji. Wystawa będzie prezentowana do 30 września 2019 r. Serdecznie zapraszamy!

 

Wielka wędrówka  Czesława Białasa

W piątek 28 czerwca w muzeum została otwarta wystawa czasowa „Wielka wędrówka Czesława Białasa”. Bohater wystawy był urodzonym w 1909 roku w Poznaniu działaczem turystycznym, popularyzatorem krajoznawstwa, opiekunem zabytków i społecznikiem. W 1968 roku zamieszkał w Radolinku nad Notecią i wkrótce stworzył wyjątkowe miejsce służące lokalnej społeczności – Młodzieżową Zagrodę Krajoznawczą. Misją gospodarza zagrody było budzenie w mieszkańcach Radolinka i okolic chęci zdobywania wiedzy o Polsce, a także o terenach z których pochodzą. Dał się zapamiętać jako doskonały gawędziarz oraz organizator dostępnych dla wszystkich wycieczek po kraju. Jego niezwykły życiorys zainspirował pisarza Zbigniewa Nienackiego do stworzenia postaci Wiesława Kamasa („Wielkiego Bobra”) w powieściach „Pan Samochodzik i Winnetou” oraz „Pan Samochodzik i Niewidzialni”. Związki między Czesławem Białasem, a bohaterem książki przybliżyli członkowie Forum Miłośników Pana Samochodzika, którzy mieli osobisty wkład w tworzenie wystawy. Po więcej informacji o tej interesującej postaci zapraszamy do muzeum. Wystawa będzie czynna do zakończenia wakacji.

 

Solidarni ku wolności

W Trzciance otworzyliśmy wystawę plenerową Solidarni ku wolności przygotowaną w oparciu o materiały Europejskiego Centrum Solidarności oraz Muzeum Ziemi Nadnoteckiej. Wernisaż wystawy miał miejsce 4 czerwca, w 30. rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

Przypomnijmy, że 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wybory do sejmu oraz senatu. 35 proc. mandatów w wyborach do sejmu mogła zdobyć opozycja. Pozostałe 65 proc. zgodnie w umową zawartą podczas obrad Okrągłego Stołu przypadło stronie rządowej. W wyborach do senatu przedstawiciele władz jak i opozycjoniści walczyli o 100 mandatów. Zwycięsko z wyborów wyszła strona solidarnościowa. Pierwsze całkowicie wolne wybory miały miejsce w 1990 do samorządu oraz na urząd prezydenta RP.

 

Mały kolekcjoner – wielka pasja

W piątek, 31 maja 2019 roku o godzinie 10.00 otwarto wystawę pokonkursową pt. „Mały kolekcjoner – wielka pasja”.  Po raz ósmy w trzcianeckim muzeum zostały zaprezentowane kolekcje małych mieszkańców Miasta i Gminy Trzcianka. W tym roku na konkurs wpłynęło  15 kolekcji.

Komisja w składzie:

– Krzysztof Wojciech Jaworski  – Przewodniczący,

– Elżbieta Wiśnicka – członek,

–  Łukasz Salamandra – członek

postanowiła  przyznać nagrody konkursowe w następującym porządku:

Nagrodę Główną

za kolekcję fotografii przyrodniczych otrzymuje:

Piotr Jackowski

 

II Nagrodę

za kolekcję koni otrzymuje:

Julia Jaworska

III Nagrodę

za kolekcję pocztówek i monet

otrzymuje:

Wiktoria Jackowska

 

Pozostałe nagrody otrzymują:

Wiktoria, Piotr i Martyna Jackowscy  za kolekcję zwierzątek,

Alicja Pawlak za kolekcję „Słodziaków” i „Świeżaków”,

Kuba Pawlak za kolekcję kart piłkarskich,

Filip Mosiewicz  za kolekcję samochodzików Hot Wheel`s,

Aleksandra Cury za kolekcję koni,

Krystian Kubiak za kolekcję Lego,

Antoni Kiernikowski za kolekcję zwierzątek,

Aleksandra i Iga Sicińskie za kolekcję magnesów,

Zuzanna Stańczyk za kolekcję figurek,

Michalina Stańczyk za kolekcję magnesów,

Hania Sienkiewicz za kolekcję aniołków,

Alicja Sienkiewicz za kolekcję bransoletek i koralików.

 

Mundur NATO

24 sierpnia 2019 roku przypada siedemdziesiąta rocznica powołania do życia Paktu Północnoatlantyckiego (ang. North Atlantic Treaty Organization), którego wiodącą misją jest zachowanie bezpieczeństwa państw członkowskich. Celem ekspozycji jest zaprezentowanie różnorodności uniformów wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Każdy z nich został zestawiony z flagami narodowymi oraz godłami poszczególnych państw.

 

Matematyczny pociąg

Interaktywna wystawa pt. „Matematyczny pociąg”. Jest to ekspozycja przygotowana i opracowana przez gdańskie Centrum Hewelianum. Zabiera uczestników w podróż do świata logicznych łamigłówek, zagadek i zadań. Składa się na nią 20 samodzielnych stanowisk. Intuicyjne instrukcje na tabletach, sprawią, że królowa nauk nie będzie miała już przed nikim tajemnic.

Młodsze dzieci zapraszamy z rodzicami bo każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci będą miały okazję zbudować konstrukcje z klocków czy słomek, a rodzice sprawdzą swoje matematyczne umiejętności.

 

Dolina Noteci w Dobie Chrystianizacji

5 lutego w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w naszym muzeum otwarto wystawę archeologiczną Dolina Noteci w Dobie Chrystianizacji. Kuratorem wystawy był archeolog Piotr Alagierski, który opowiedział zebranym między innymi o początkach chrześcijaństwa oraz omówił najciekawsze eksponaty znajdujące się na wystawie. Niewątpliwie należy do nich pojemnik służący do przechowywania barwników przez skrybów czy zdobiona koncentrycznymi okręgami końcówka pasa. Dużą niespodzianką (nie tylko dla gości ale i dla załogi muzeum) była wizyta Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyny Wojów Grodu Wałcz. Odwiedzili nas przyodziani w repliki strojów średniowiecznych,  co dodatkowo wzbogaciło spotkanie. Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów naszego muzeum oraz badań Pracowni Archeologicznej Alagierscy. Ekspozycję wzbogaciły repliki zabytków wykonane przez wspomniane Bractwo Rycerzy Bezimi.

Możliwość komentowania została wyłączona.