2023 rok

Hiperinflacja, czyli czasy, kiedy wszyscy byli milionerami

Na wystawie można zobaczyć przykłady różnych pieniędzy związanych z hiperinflacją. Prezentowane banknoty pochodzą m.in. z Republiki Weimarskiej, II Rzeczypospolitej, Polski lat 90. XX wieku, Węgier i Wenezueli.

Był szanowny Pan kiedy na dworcu w poczekalni trzeciej klasy? Parlament i rząd Drugiej Rzeczypospolitej w karykaturze i satyrze.

Na ekspozycjo można posmakować m.in. humoru międzywojennej prasy satyrycznej (jak „Mucha” czy „Cyrulik Warszawski”), która (wykorzystując ilustracje i teksty) komentowała bieżące wydarzenia w sejmie i ze sfer rządowych bądź była orężem walki politycznej. Ozdobą wystawy są dzieła wybitnych karykaturzystów, jak Jerzy Zaruba, Zdzisław Czermański, Zygmunt Skwirczyński czy Eryk Lipiński. Na wystawie wykorzystano zbiory Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Biblioteki Sejmowej i Biblioteki Narodowej.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku. 10 lat niezwykłej historii. 2013-2023

Jubileusz 10-lecia działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Trzciance to wydarzenie było okazją do podsumowania i powspominania ostatnich dziesięciu lat działalności UTW. Wspaniała atmosfera udzieliła się wszystkim tłumnie zebranym gościom. Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotograficzna związana z prężną działalnością UTW w Trzciance.

 

 

75 lat Lubuszanin Trzcianka

75-lecie Miejskiego Klubu Sportowego „Lubuszanin” Trzcianka, w którym na przestrzeni lat (od 1948 r.) działało łącznie 14 sekcji. Przez „Lubuszanin” przewinęły się setki mieszkańców naszego regionu. Zapraszamy do zapoznania się z wystawa plenerową.

 

Krzysztof Szpakowski. Przez kolejne grudnie, maje.

Tłumnie przybyli goście zapoznali się z obrazami pana Krzysztofa Szpakowskiego, a także mieli okazję z nim porozmawiać.

Krzysztof Szpakowski to artysta malarz pochodzący z Wielenia. W latach 1972-1976 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Trzciance. Po maturze przez rok pracował w Trzcianeckim Domu Kultury. Obecnie mieszka w Poznaniu.

Brał udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych m.in. w Czarnkowie, Wieleniu, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Edynburgu. W twórczości czerpie inspiracje z otaczającego go świata i własnej wyobraźni, tworząc obrazy nasycone światłem.

 

Dziesięć wieków ewolucji, czyli historia polskiego herbu

Wystawa plenerowa zaprezentowana w Parku 1 Maja  ma na celu podniesienie poziomu wiedzy lokalnych mieszkańców na temat historii polskiego herbu. Ekspozycja zakładała ukazanie polskiego herbu w nietypowy i ciekawy sposób, tak aby lokalna społeczność zainteresowała się jego historią i znaczeniem. Głównym celem jest zwiększenie poziomu wiedzy mieszkańców na temat historii polskiego herbu. Wystawie towarzyszy katalog, w którym zawarte są wszystkie informacje prezentowane na ekspozycji.

 

To było ledwo wczoraj – Trzcianka w latach 90. XX wieku. Gazeta Trzcianecka i jej fotoreporter Paweł Semenowicz.

Na wystawie pokazujemy zdjęcia, które w latach 90. Paweł Semenowicz zrobił dla Gazety Trzcianeckiej. Zdjęcia mają oczywisty walor dokumentacyjny. Pokazują Trzciankę zarówno tę, której już nie ma, jak i tę, która jest, ale bardzo zmieniona. Przypominają m.in., jak wyglądał plac Pocztowy z dworcem autobusowym, ratusz przed przebudową czy kwartał między ulicami Wiosny Ludów i Kopernika przed zabudową licznymi sklepami. Dla wielu zaskoczeniem mogą być pustki na trzcianeckich ulicach. A to wszystko było „ledwo wczoraj”. Do tego niektóre z tych zdjęć to fotografie sytuacyjne, z oczywistą dozą humoru. Dopełnieniem wystawy są wielkoformatowe reprodukcje wybranych artykułów i rysunków z Gazety Trzcianeckiej – barwna kronika tamtych lat.

 

„Ukiyo-e, czyli obrazy przepływającego świata”

Wystawa pochodziła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, a dokładnie z kolekcji Gabinetu Rycin i Rysunków. Sztuka japońskiego drzeworytu, zwanego ukiyo-e co w dosłownym tłumaczeniu znaczy obrazy przepływającego świata to rodzaj malarstwa i drzeworytu japońskiego najprężniej funkcjonującego  od okresu Edo do początków okresu Meiji. Drzeworyty prezentowały bardzo zróżnicowaną tematykę, stały się plastycznym środkiem opisu ulotnego świata mieszkańców miast ale również zjawisk przyrody i ludzi sztuki. Wykonanie takiego drzeworytu wymagało współpracy: artysty (projekt na papierze), rytownika (wyrycie projektu na kawałku drewna), drukarza (druk ukiyo-e przy użyciu odpowiednich kolorów) i wydawcy (sprzedaż drzeworytów). Sam drzeworyt stanowił ważny filar japońskiej kultury. Ich cena poprzez masowy charakter produkcji była przestępna dla zwykłych mieszkańców (głównymi nabywcami byli japońscy mieszczanie). Również tematyka drzeworytów traktowała  o tym co najbardziej interesowało ówczesnych mieszkańców Japonii, więc analiza ukiyo-e pozwala nam doskonale dostrzec charakter i ducha dawnej Japonii.

 

 

„Telewizor, meble, mały Fiat – oto marzeń szczyt…”

To wystawa dzięki, której zwiedzający mieli okazję odbyć sentymentalną podróż w czasie. Zbiory, które na niej zaprezentowaliśmy, pochodzą z kolekcji Krzysztofa Pukaczewskiego. Ekspozycję uzupełniliśmy przedmiotami podarowanymi oraz wypożyczonymi od mieszkańców naszej gminy – dzięki temu mogliśmy pokazać między innymi kultowy mebel tamtych czasów czyli półkotapczan. Na wystawie staraliśmy się odwzorować klasyczne „M” z okresu PRL z jego najbardziej charakterystycznymi elementami, takimi jak meblościanka, pralka Frania czy kryształowe naczynia. Do wystawy zorganizowano lekcje muzealne dla młodzieży, podczas których przedstawiono blaski i cienie okresu PRL oraz zajęcia dla młodszych dzieci, które mogły spróbować swoich sił w grze w klasy, kapsle i gumę oraz obejrzeć bajki puszczane z projektora „Ania”.

 

Witold Pilecki

Wystawa opowiada o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku. Jako harcerz brał udział w rozbrajaniu Niemców w Wilnie w 1918 roku a następnie był obrońcą tego miasta przed bolszewikami w 1919 roku. W 1920 roku walczył w Bitwie Warszawskiej. W 1939 roku także w formacjach kawalerii bronił Polski przed Niemcami. W 1940 roku działając konspiracyjnie w Tajnej Armii Polskiej dał się uwięzić w KL Auschwitz gdzie do 1943 roku tworzył konspiracyjne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Od pierwszego do ostatniego dnia brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 roku został skazany za działalność antykomunistyczną na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Instytut Pamięci Narodowej nadal poszukuje, zakopanych potajemnie, szczątków bohaterskiego Rotmistrza.

 

 

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Skip to content