2016 rok

Wystawy czasowe, które odbyły się w 2016 roku:

„Przedsiębiorstwo Naprawy Taboru Leśnego w Trzciance”

W piątek 18 listopada 2016 r. w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt: „Przedsiębiorstwo Naprawy Taboru Leśnego w Trzciance”. Podczas otwarcia jako pierwsza głos zabrała dyrektor muzeum Pani Elżbieta Wiśnicka. Następnie Pan Jerzy Dąbrowski wieloletni pracownik PNTL-u, który przedstawił wiersz zadedykowany przedsiębiorstwu. O historii zakładu opowiedział kurator wystawy Pan Michał Szczepański. W swoim wystąpieniu przedstawił dzieje od powstania przedsiębiorstwa „PAGED” do upadku „Polkonu” oraz wyjaśnił jaki wpływ wywierał zakład na nasze miasto. Dzięki ekspozycji można się dowiedzieć dlaczego doszło do powstania PNTL-u w Trzciance oraz jaki sprzęt remontował i produkował zakład. Należy wspomnieć, że wystawa została zorganizowana dzięki nawiązaniu współpracy muzeum z byłymi pracownikami PNTL-u. Seria spotkań z pracownikami została zapoczątkowana we wrześniu 2015 r. Polegała na identyfikacji fotografii jak również na spisywaniu wspomnień pracowników. Dzięki prowadzonej współpracy m.in. udało się zidentyfikować około 200 fotografii. Oczywiście nie jest to koniec badań historii PNTL-u (niegdyś największego zakładu w Trzciance). Kolejnym etapem będzie nagranie reportażu o PNTL-u. Muzeum pragnie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy gromadzeniu materiałów dotyczących PNTL-u.

Galeria zdjęć

„Dinozaury”

Przez cały październik w trzcianeckim muzeum eksponowana była wystawa czasowa pt. ”Dinozaury”. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Na wystawie zaprezentowano zarówno dinozaury mięsożerne, jak i roślinożerne. Dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej na temat pracy paleontologa, a nawet być nim przez chwilę odkrywając szkielet dinozaura ukryty w piasku. Dla grup zorganizowanych placówka przygotowała ofertę z  warsztatami. Podczas warsztatów paleontologicznych mali uczestnicy zajęć wydobywali przy pomocy dłuta szkielet dinozaura z gipsowej kostki. Młodsze dzieci najczęściej korzystały z warsztatów plastycznych, na których malowały farbkami gipsowe figurki dinozaurów, bądź własnoręcznie wykonywały dinozaury z papieru.

Galeria zdjęć

„Trzcianko, czy to Ty?”

Dnia 9 września 2016 r. w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Trzcianko, czy to Ty”? Wystawa poświęcona jest miejscowościom o nazwie Trzcianka. Jest ich w Polsce 22, wśród nich tylko jedno miasto – nasza Trzcianka, poza tym wsie oraz małe przysiółki i kolonie. Największa z nich to Trzcianka, w gminie Brańszczyk, powiat wyszkowski, woj. mazowieckie, która liczy 1100 mieszkańców. W Wielkopolsce jest też miejscowość o tej nazwie, leży w gminie Kuślin, powiat nowotomyski. Mieliśmy zaszczyt gościć na wystawie dwoje przedstawicieli tej wsi. W Trzciance w woj. podlaskim są prowadzone ciekawe prace archeologiczne, był tam gród wybudowany w IX-X wieku, wieś o tej nazwie w gminie Jasieniec, woj. mazowieckie jest położoną w „największym sadzie Europy” (uprawa jabłoni, czereśni i wiśni), Trzcianka w gminie Tłuchowo, woj. kujawsko-pomorskie leży w pobliżu wsi Popowo, skąd pochodzi Lech Wałęsa. Są też dwie małe osady o tej nazwie, jedna z nich to osada leśna w gminie Solec Kujawski, woj. kujawsko-pomorskie, a druga osada kociewska, w gminie Skarszewy, woj. pomorskie. Wsie i przysiółki Trzcianka są na pewno warte odwiedzenia ze względu na swe walory krajobrazowe i etnograficzne.

Galeria zdjęć

„Mały kolekcjoner – wielka pasja”

Dnia 30 maja br., poniedziałek w naszym muzeum otwarto wystawę pokonkursową i wręczono nagrody laureatom konkursu „Mały kolekcjoner – wielka pasja”. Lista osób nagrodzonych: I Nagroda Główna za kolekcję kubków otrzymuje: Anna Pluta II Nagroda za kolekcję koników i kucyków otrzymuje: Aleksandra Cury III Nagroda za kolekcję zakładek do książek otrzymuje: Martyna Żyhałko Wyróżnienia otrzymują: Tymoteusz Pańkow za kolekcję ludzików Lego, Igor Hałuja za kolekcję samochodzików, Hanna Rugała za kolekcję koni, Wiktor Hałuja za kolekcję Barcelony, Julia Żyhałko za kolekcję Krainy Lodu, Katarzyna Pluta za kolekcję zwierzątek, Gabriel Rogosz za kolekcję Lego Mixels.

Galeria zdjęć

„Wieczór w Muzeum – Tajemnicza Afryka”

W piątek 20 maja 2016 r. w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance odbył się kolejny Wieczór w Muzeum. W tym roku był on tematycznie związany z Afryką. O godzinie 17.00 nastąpiło otwarcie wystawy „Tajemnicza Afryka – z kolekcji Mariana Franciszka Winieckiego”. O swych zbiorach pokazanych na wystawie opowiadał sam kolekcjoner, pan Winiecki był wielokrotnie w Afryce i posiada dużą wiedzę na temat tego kontynentu. Następnym punktem programu był koncert grupy Mohamed Gaspard Conde. Trzech młodych muzyków przeniosło publiczność swą żywiołową grą w afrykańskie klimaty, ich występ bardzo się spodobał i został nagrodzony gromkimi oklaskami. Po koncercie rozpoczęły się warsztaty gry na afrykańskich bębnach, które trwały aż do zakończenia Wieczoru. Były też liczne atrakcje dla dzieci jak robienie masek afrykańskich, wyplatanie spódniczek i gra planszowa Wędrówka po Afryce. Na przybyłych na nasze spotkanie czekał poczęstunek – afrykańskie pączki mandazi, powstałe na bazie mleczka kokosowego i z dodatkiem kardamonu. Można było obejrzeć wszystkie wystawy stałe: Jedna ziemia wiele opowieści, W dawnej szkole, Dawno temu w Trzciance oraz wystawę czasową Chrzest Mieszka I i jego następstwa.

Galeria zdjęć

„Chrzest Mieszka I oraz jego następstwa”

Dnia 22 kwietnia 2016 roku o godz. 17.00 w siedzibie muzeum nastąpiło otwarcie nowej wystawy czasowej „Chrzest Mieszka I oraz jego następstwa. Kształtowanie północnej granicy wielkopolsko- -pomorskiej między X a XII wiekiem. Limes nadnotecki”. Otwarcie ekspozycji miało miejsce w ramach XXXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W programie wieczoru odbyły się prelekcje pani Romualdy Bartkowiak – „Dorzecze dolnej Noteci na przestrzeni dziejów w oparciu o zabytki archeologiczne (skupienie trzcianeckie), oraz pani Elżbiety Gajdy – „Grody nad Notecią”. Następnie głos zabrał pracownik muzeum Andrzej Poniatowski. Mówił on o przyczynach chrztu Mieszka I oraz o znaczeniu tego wydarzenia dla państwa polskiego. Przedstawił również eksponaty, jakie można obejrzeć na wystawie. Są to m. in. zabytki archeologiczne z muzeów w Pile, Gnieźnie i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W czasie trwania ekspozycji można zapisać się lekcje muzealne, na których będzie mowa o kształtowaniu się państwa polskiego, grodach nadnoteckich i znaczeniu chrztu dla ówczesnych ludzi i przyszłych pokoleń.

Galeria zdjęć

„Prześladowani na Ziemi Trzcianeckiej w latach 1945-1956”

W Muzeum Ziemi Nadnoteckiej nastąpiło otwarcie wystawy Prześladowani na Ziemi Trzcianeckiej w latach 1945-1956. Wystawa została podzielona na cztery części. Na pierwszą składają się zdjęcia, dokumenty oraz eksponaty związane z organizacją Grunwald, działającej w Trzciance w latach 1950-1951. W tej części ekspozycji można zobaczyć zdjęcia prawie wszystkich jej członków, oryginał aktu oskarżenia oraz kopie notatek sporządzanych przez oficerów Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Olbrzymi ładunek emocjonalny niosą ze sobą wyłożone eksponaty: różańce robione z chleba w więzieniu, gryps i pamiętnik więzienny pisane krwią oraz chustki haftowane słomką wyciągniętą z siennika. Drugą część poświęcono Związkowi Byłych Partyzantów Warta, działającemu w Trzciance w 1946 roku. Można na niej zobaczy zdjęcia dowódcy Warty, mjr. Rudolfa Majewskiego ps. Leśniak oraz por. Stanisława Karlińskiego ps. Burza. Ciekawostką są kopie dokumentów zarekwirowanych w czasie przeszukania mieszkania jednego z członków Związku Józefa Srokowskiego: Piosenka na cześć demokracji czy odręcznie robiony plakat o tematyce niepodległościowej. Część trzecia to dokumenty związane z inwigilacją żołnierzy Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego mieszkających w Trzciance. Sprawa ich obserwacji zaczęła się w 1954 roku od donosu napisanego przez „Obywatela”, informującego o mieszkających w Trzciance żołnierzach Zgrupowania. Przez kolejne lata, służba bezpieczeństwa interesowała się nastrojami panującym we wspomnianym gronie. Ostatni fragment wystawy dotyczy prześladowań członków Polskiego Stronnictwa Ludowego – Mikołajczykowskiego w latach 1945-1947. W tym okresie, w celu rozbicia partii, wielokrotnie zatrzymywano oraz aresztowano jej członków. Organizowano również przeszukania mieszkań działaczy. Jak mocno starano się zniszczyć siłę partii, może świadczyć fakt, że Andrzej Brożyna, prezes powiatowych struktur PSL, był w tym okresie pięciokrotnie zatrzymywany i aresztowany.

Galeria zdjęć

 

„Gwiezdne Wojny z Witaszyc”

W związku z wejściem do kin nowej części – „Przebudzenie Mocy”, na miłośników serii, w budynku Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka miała miejsce wystawa ze zbiorów Muzeum Dwóch Imperiów z Witaszyc „Gwiezdne Wojny”. Fani mogli podziwiać postacie w skali 1:1 – Dartha Sidiousa – mrocznego Lorda Sithów, Szturmowców, a także w mniejszych skalach – rycerzy Jedi, Yodę – Mistrza Jedi, Lorda Vadera, popiersie droida protokolarnego C-3PO, statki kosmiczne oraz wiele, wiele innych postaci i maszyn z uniwersum gwiezdnej sagi. Obejrzeć można było również wszelkiego rodzaju wydawnictwa literackie oraz plakaty związane z tą tematyką.

Galeria zdjęć

„71. rocznica powrotu Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy”

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance było organizatorem uroczystości z okazji 71. Rocznicy powrotu Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy. Widowisko artystyczne „Z dawnej Ojcowizny do nowej Ojczyzny. Wojna nie jedno ma imię” przygotowała Agencja Artystyczna „Retro – Pasje”, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Dzieci Mokotowa” przy współudziale mieszkańców naszego miasta. Pan Jerzy Wojtkiewicz i Piotr Wawrzyniak w części wykładowej poruszyli problem powojennej migracji ludności na ziemie trzcianeckie. Swą obecnością uroczystość uświetnili: Starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego Tadeusz Teterus, vice starosta powiatu Jacek Klimaszewski, Burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki, Przewodniczący Rady Miejskiej Trzcianki Edward Joachimiak oraz zastępca Burmistrza Trzcianki Grażyna Zozula. Dziękujemy mieszkańcom Trzcianki za tak liczną obecność, to dowód na to, iż interesuje ich historia Trzcianki ,miasta które musiało długo czekać na swoją polskość.

Galeria zdjęć

Możliwość komentowania została wyłączona.