2021 rok

Wystawa plenerowa w Białej

Na wystawie możemy zobaczyć Białą z lat 1931-1980 jest to zbiór urokliwych zdjęć przedstawiających miejsca, których już nie ma albo które zmieniły się nie do poznania. Są jej mieszkańcy, część z nich bez problemu rozpoznacie na fotografiach.

Te najstarsze zdjęcia pochodzą z albumu znajdującego się w zbiorach naszego muzeum, fotograf nie jest nam znany, ale bez wątpienia potrafił uchwycić to co najważniejsze. Wśród nich zdjęcie przez autora nazwane z rezydencji Biała przedstawiające miejsce wypoczynku dla matek Ewangelickiej Samopomocy Kobiet, szkołę gospodarowania domowego czy przygraniczny Uniwersytet Ludowy z jego wnętrzem gdzie (co ciekawe) pokoje dla uczniów są nazwane miastami z obszarów oderwanych od Niemiec. Poza tym możemy zobaczyć urząd pocztowy i wóz, który trzy razy w ciągu dnia jeździł do Trzcianki. Są budynki celne, gdzie rezydowali czterej urzędnicy wraz z rodzinami (był to częsty widok wzdłuż granicy).

Późniejsze fotografie prezentowane na wystawie są zasługą mrówczej pracy miłośniczki regionu Haliny Burdzy, która jako mieszkanka wsi doskonale wie z kim rozmawiać o historii.

Osobne podziękowania należą się sołtys Annie Boch, która zaangażowała się w organizację ale co najważniejsze znalazła środki na jej realizację.

Zapraszamy do Białej nie tylko dawnych mieszkańców wsi, ale również tych nowych, którzy dopiero się tu wybudowali. Trudno nie zauważyć jak wieś rozwija się pod kontem mieszkaniowym, tym bardziej warto zobaczyć historię ludzi i miejsca, w którym rozpoczyna się nowe życie.

Od przemysłu terenowego do okrętowego do okrętowego. Lubmor 1951-2021.

Spotkanie związane z jubileuszem 70-lecia trzcianeckiego LUBMORU. W programie było otwarcie wystawy Od przemysłu terenowego do okrętowego. LUBMOR 1951–2021 oraz prezentacja albumu Edwina Klessy LUBMOR – 70 lat. Spółkę LUBMOR reprezentował prezes Zbigniew Rosiński oraz członkowie rady nadzorczej. Wśród licznego grona osób związanych z LUBMOREM, byłych i obecnych pracowników oraz ich rodzin, był m.in. Tadeusz Fijał, najstarszy z pracowników firmy. Spotkanie było okazją do zapoznania się z historią firmy oraz do wspomnień. Uczestniczył w nim również burmistrz Krzysztof Wojciech Jaworski, który razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Matkowskim złożyli na ręce prezesa Rosińskiego list gratulacyjny. Spotkanie zakończyła degustacja jubileuszowego tortu.

Mały kolekcjoner – wielka pasja

1 czerwca w Dzień Dziecka otwarto wystawę pokonkursową  i wręczono nagrody laureatom konkursu „Mały kolekcjoner – wielka pasja.

Laureaci:

Nagrodę główną za kolekcję modeli otrzymał Bartosz Skowroński

II nagrodę ex eaquo za kolekcję skamielin i dinozaurów otrzymał Szymon Lehwark oraz za kolekcję figurek ręcznie robionych Oskar i Pola Pisarscy

III nagrodę za kolekcję monet otrzymał Adam Werte

Pozostałe nagrody otrzymali:

Szymon Śmietanka za kolekcję Lego i Star Wars,

Alicja Pawlak za kolekcję kartek okolicznościowych i telegramów,

Kuba Pawlak za kolekcję magnesów,

Zofia Menska za kolekcję koni,

Adrian Szymkiewicz za kolekcję ludzików Lego,

Marta Gaweł za kolekcję figurek Pet Shop,

Społem PSS

Od czwartku 27 maja na placu przy ulicy Kościuszki można było zapoznać się z wystawą plenerową Pokolenie Społem, a także napić się wody gazowanej z sokiem z saturatora. Więcej atrakcji zaplanowaliśmy na piątek. Nasz wieczór w muzeum skupiony był wokół działalności Społem Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Trzciance. Rozpoczął się o godzinie 17:00 od oficjalnej części podczas której zebranych gości powitała dyrektor Elżbieta Wiśnicka. Następnie głos zabrał Tadeusz Datkiewicz – ostatni prezes Społem PSS w Trzciance w latach 1982-1999. Po sporej dawce wiedzy nadszedł czas na podniesienie cukru… Spotkanie osłodziła Zofia Baszkiewicz, która przez wiele lat była związana zawodowo z kawiarnią Pod Platanem i specjalnie dla nas odtworzyła krem sułtański serwowany w tym lokalu. Kolejną atrakcją był występ Beaty Spychalskiej znanej z programu The Voice of Poland, której towarzyszyła sekcja muzyczna braci Kończewskich na co dzień akompaniująca wielu polskim i zagranicznym gwiazdom. Głównym punktem spotkania było otwarcie nowej wystawy czasowej Powszechna Spółdzielnia Spożywców Społem na ziemi trzcianeckiej. Goście mogli zapoznać się z fotografiami przedstawiającymi Trzciankę minionych lat, co obudziło wiele wspomnień. Oprócz zdjęć na wystawie udało nam się zgromadzić pamiątki ze sklepów i kawiarni, np. zastawę stołową czy siatkowe krzesła z kawiarni Pod Platanem.
Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy warsztaty rodem z Praktycznej Pani – modelarskie Święto Latawca (za pomoc dziękujemy instruktorom z Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance), krawieckie Szyję sama oraz kulinarne W naszej kuchni nic się nie marnuje.

„Tam gdzie spotyka się sacrum i profanum. Wiosenne ożywienie świata”

Wraz z początkiem wiosny prezentujemy wystawę poświęconą w całości wiosennym obrzędom. Możemy ją niestety przedstawić tylko w wersji on-line, mamy jednak nadzieję, że uda się Państwu wkrótce odwiedzić nas osobiście. Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance.

„Ziemia trzcianecka na dawnych mapach i planach”.

W materiale, który mogą Państwo zobaczyć pod załączonym poniżej linkiem kurator wystawy wprowadza w świat dzieł kartograficznych. Zachęcamy do odwiedzenia naszego muzeum i zapoznania się z wystawą osobiście.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.