W ramach obchodów 75. rocznicy powrotu Trzcianki do Macierzy oraz XXXVII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w naszym Muzeum odbyło się spotkanie poświęcone postaci Stanisława Wizy, pierwszego polskiego burmistrza w powojennej historii Trzcianki.
Wiza jest postacią, która nie znalazła swojego miejsca w zbiorowej pamięci mieszkańców Trzcianki, chociaż to on, w trudnym okresie lat 1945-1946, pełnił urząd burmistrza miasta.
Urodził się 4 czerwca 1906 roku w miejscowości Dębę koło Czarnkowa. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej pracował w kilku urzędach, dzięki czemu po zakończeniu wojny mógł podjąć pracę urzędniczą w Zarządzie Miejskim Trzcianki.
W czasie kampanii wrześniowej brał udział w walkach w Batalionie Obrony Narodowej Oborniki, który został włączony do 14 Dywizji Piechoty Armii Poznań. Po złożeniu broni trafił na roboty do Norymbergi, skąd wrócił w 1941 roku. Po zakończeniu działań wojennych przyjechał do Trzcianki, gdzie nie tylko włączył się w zagospodarowywanie ziem zachodnich i północnych przydzielonych Polsce, ale również współtworzenie PSL Mikołajczykowskiego.
Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w listopadzie 1946 został poddany bezwzględnym szykanom. Na wolność wyszedł w maju 1947 roku. Rozpoczął pracę w PGR, ale nadal działał w stronnictwie ludowym, tym razem zależnym od komunistów. W 1958 roku został członkiem Miejskiej Rady Narodowej. Niestety wtedy rozpoczęły się również problemy ze zdrowiem. Zmarł 23 grudnia 1959 roku, mając zaledwie 53 lata.