Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

 

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Postawa Polaków, którzy – narażając własne życie – chronili często nieznanych sobie wcześniej ludzi, jest przykładem bohaterstwa i człowieczeństwa, o które było tak trudno w czasach hitlerowskiej okupacji.

Chcąc wyróżnić osoby, które ratowały w czasach drugiej wojny światowej Żydów, parlament Izraela – Kneset ustanowił w 1963 roku odznaczenie „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Jest to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, którego przyznawaniem zajmuje się Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

Jedną z odznaczonych jest pani Bazylina Rutkowska, która po drugiej wojnie światowej zamieszkała w Trzciance. Pani Bazylina urodziła się w Rosochaczu na Kresach Wschodnich (województwo stanisławowskie). W czasie okupacji wraz z rodzicami ukrywała swoich żydowskich sąsiadów Dorę Stezler i jej ojca.

Po wojnie, w 1963 roku, pani Bazylina osiadła w Trzciance, a w 1992 roku została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Pani Bazylina Rutkowska zmarła 8 września 2018 roku, a jej odznaczenie, które z dumą prezentujemy poniżej, zostało przekazane naszemu muzeum.

Możliwość komentowania została wyłączona.