Maria i Henryk Królowie

Wśród tegorocznych osób wpisanych do „Księgi zasłużonych dla miasta Trzcianki” znajduje się również wyjątkowe małżeństwo: Maria i Henryk Królowie.
 
Oboje są absolwentami Państwowej Szkoły Architektury w Gorzowie Wielkopolskim. Pan Henryk ukończył ponadto Studium Fotografii i Filmu w Centralnym Ośrodku Metodyki Upowszechniania Kultury w Warszawie.
 
W Trzciance są razem od 1970 r. Maria Król pracowała w wyuczonym zawodzie do emerytury, m.in. w trzcianeckim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz na stanowisku inspektora do spraw planowania przestrzennego w Urzędzie Miejskim w Trzciance. Poza pracą zawodową była m.in. wieloletnim instruktorem sztuki użytkowej i rękodzieła w Trzcianeckim Domu Kultury. Jest współautorką projektu flagi Miasta i Gminy Trzcianka. W 1993 r. uczestniczyła w założeniu Stowarzyszenia „Pomagajmy Dzieciom”. Była czynnym fotografem, członkinią towarzystw i kół fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim, Pile i Trzciance. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych.
 
Henryk Król jest zawodowo związany z fotografią od początku lat 70. Od 1971 r. był instruktorem do spraw fotografii i filmu w Pilskim Domu Kultury, gdzie organizował m.in. Ogólnopolskie Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko”. Od 1975 r. był instruktorem fotografii w Trzcianeckim Domu Kultury. Wychowawca, promotor i przyjaciel kolejnych pokoleń trzcianeckich fotografów i miłośników fotografii. Założyciel działającej w latach 1973–1980 grupy twórczej „Queer 3”. Współtworzył Fotoklub MC. Autor i współautor wielu wystaw, w kraju i za granicą, autorskich, zbiorowych, pokonkursowych. Organizator i współorganizator wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, plenerów, warsztatów. Od 1996 r. komisarz odbywającego się w Trzciance Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „Portret”. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Od 1984 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2012 r. odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. W 2015 r. otrzymał „Trzcianecką Sarenkę”.

Możliwość komentowania została wyłączona.