COVID, a praca w muzeum. Wyobrażenia kontra rzeczywistość.

 

W tym trudnym, pandemicznym czasie, kiedy wszyscy jesteśmy skazani na społeczny dystans, wielu zadaje sobie i nam pytanie – co wy (muzealnicy) robicie kiedy nie ma zwiedzających? Wyobrażenia na ten temat mogą być różne i w związku z tym chętnie odpowiemy na to pytanie wyjaśniając przy okazji, na czym w głównej mierze polega nasza praca.
„Korzystając” z braku zwiedzającym sprzątamy i odświeżamy magazyny, w których przechowujemy nasze zbiory. Dbałość o te miejsca zapewni im dłuższą żywotność – warunki przechowywania to kluczowy element w dbaniu o nasze eksponaty.
Dygitalizujemy bardzo pokaźne zbiory fotograficzne, które z braku czasu nie są w pełni opracowane. Przeglądamy i cyfrowo utrwalamy „sterty” negatywów fotograficznych i filmowych, co pozwala nam odkrywać nowe sceny z życia miasta i okolic. Robimy to za pomocą profesjonalnego sprzętu, dzięki czemu uzyskujemy cyfrowe kopie bardzo dobrej jakości!
Opracowujemy pozyskane zbiory – każdy eksponat musi zostać opisany i sfotografowany, a dane wprowadzone do specjalnego programu.
Uporządkowujemy dokumenty od lat gromadzone w muzeum, dzięki którym uzyskujemy nowe wiadomości do artykułów historycznych i stale poszerzamy naszą wiedzę. Dzięki tym poszukiwaniom możemy odpowiedzieć na pytania kierowane do nas przez mieszkańców, np. o członków rodziny czy działające w mieście instytucje.
Opracowujemy artykuły do kolejnych publikacji muzealnych.
Prowadzimy działania w kierunku organizacji nowych wystaw, które mimo obostrzeń udostępniamy od początku pandemii – zarówno w muzealnych salach, w plenerze jak i za pośrednictwem Internetu. Najbliższa z nich dotyczyć będzie historii PSS Społem – zachęcamy do dzielenia się z nami wspomnieniami i pamiątkami!
Składamy wnioski o dofinansowanie wydarzeń organizowanych przez nasze muzeum. Staramy się w ten sposób pozyskać dodatkowe środki na koncerty i wystawy, a także na prowadzenie badań archeologicznych czy wydawanie publikacji związanych z historią regionu.
Oprócz tych wszystkich działań dokładamy starań aby naszą działalność przenieść w pewnym stopniu do Internetu. Na naszej stronie internetowej i Facebooku dzielimy się artykułami i fotografiami, prezentujemy nasze powiększające się zbiory i ciekawe eksponaty, które na co dzień ukryte są w magazynach, organizujemy konkursy dla dzieci i dorosłych, a nasze zagadki zawsze cieszą się dużym odzewem z Państwa strony. Stale powiększamy ofertę materiałów dostępnych na naszym kanale w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCkSbXQhPEzT7XkOJ9UWF3Kg Każdy znajdzie tam coś dla siebie – są tam relacje z wystaw etnograficznych i historycznych, spotkań i koncertów, wykłady dotyczące naszego regionu oraz warsztaty on-line. Z nagrań można korzystać zarówno w domu przy kubku gorącej herbaty lub kawy, ale także wykorzystać je w czasie edukacji zdalnej jako uzupełnienie zajęć.
Z całego serca zachęcamy do korzystania z naszej oferty – staramy się sprostać wyzwaniom, które stawiają muzealnictwu obecne czasy oraz sytuacja związana z pandemią – cały czas uczymy się jak uczynić to w najlepszy sposób. Najlepszą nagrodą za naszą pracę jest zawsze miłe słowo i zadowolenie odbiorców – czy to na żywo czy w Internecie.
Mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy Państwa ciekawość. Mimo dodatkowego czasu, który „dała” nam pandemia, z niecierpliwością czekamy aż muzealne sale znowu wypełnią się zwiedzającymi. Nic nie zastąpi osobistego kontaktu z Państwem.
Z pozdrowieniami
Dyrektor i pracownicy muzeum.

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.