Z muzealnego kufra wspomnień…

Zapraszamy do zapoznania się z biogramem kolejnej wyjątkowej osoby, która zapisała na się kartach lokalnej historii. Tym razem w ramach serii „Z muzealnego kufra wspomnień” przedstawiamy postać pani Marii Półjanowskiej.

Maria Półjanowska (z domu Dziewulska) urodziła się 7 października 1889 roku w Warszawie. Była córką Władysława i Emilii Półjanowskich. Jeszcze w czasie II wojny światowej trafiła do Siedlec. Stamtąd z dowodem osobistym w kieszeni wyruszyła do Szczecina, gdzie miała podjąć pracę lekarza w szpitalu. Miasto zostało już zdobyte przez Armię Czerwoną a na ziemiach odzyskanych szukano osób z wykształceniem medycznym. Okazało się jednak, że nie było jej dane dotrzeć do Szczecina. W czasie postoju w Trzciance, w której także znajdował się szpital, poproszono ją o organizację tej placówki. W okresie powszechnego szabrownictwa zabezpieczenie sprzętu medycznego było niezwykle istotne dla miasta, w którym miał w przyszłości funkcjonować szpital. Wyraziła zgodę i zajęła się jego tworzeniem. Została zatrudniona 1 lipca 1945 roku a już niedługo później szpital podjął działalność, prowadząc cztery oddziały (wewnętrzny, zakaźny, chirurgiczny oraz ginekologiczno-położniczy). Co ciekawe szpital prowadzony przez dr. Półjanowską  musiał funkcjonować w spartańskich warunkach. Prąd w mieście włączono dopiero 10 sierpnia 1945 roku. Pomimo takich trudności już 11 sierpnia w trzcianeckim szpitalu urodziło się pierwsze polskie dziecko. Dr Półjanowska pracowała nie tylko w szpitalu, ale i przychodni. Przyjmowała również pacjentów w swoim domu przy ulicy Sikorskiego 6. Po przejściu na emeryturę zamieszkała w Legnicy. Zmarła w 1975 roku. Spełniła się jej ostatnia wola i po śmierci spoczęła na trzcianeckim cmentarzu.

Maria Półjanowska była członkiem Izby Lekarskiej Poznańskiej oraz założycielką stacji Opieki nad matką i dzieckiem. Przewodniczyła również związkowi zawodowemu lekarzy. W 1958 roku otrzymała od Rady Państwa Złoty Krzyż Zasługi, zaś pośmiertnie w 1995 roku medal „50 lat powrotu Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy”. W 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, również w Trzciance przyznano jej okolicznościowy Medal pamiątkowy.

Możliwość komentowania została wyłączona.