100 lat kościoła w Trzciance.

Tegoroczne obchody 100. lecia powstania Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, uświetniła wystawa, na którą złożyło się kilkadziesiąt eksponatów pochodzących z trzcianeckich świątyń katolickich. O historii i teraźniejszości kościoła, w czasie otwarcia, mówili ks. proboszcz Wawrzyniec Skraba oraz Edwin Klessa.

Należy pamiętać, że kościół został wybudowany w latach 1914-1916, zaś pierwsze nabożeństwo odprawiono w 1917 roku. Obecny kościół powstał na miejscu pierwszej ceglanej świątyni katolickiej i został wybudowany przez parafię, której początków należy szukać w I połowie XVII wieku.

Na wystawie zaprezentowano 13 ornatów „przedsoborowych” oraz tzw. dalmatykę, a także trzy kapy używane w kościele w XX wieku. Większość z nich pochodziła jeszcze sprzed II Wojny Światowej.

Najcenniejszym jednak zabytkiem jest XV wieczna rzeźba, przedstawiająca św. Jana Chrzciciela z atrybutem, wykonana z drzewa lipowego.

Na wystawie można zobaczyć wiele sakramentaliów: kielich, monstrancję, która przyjechała prawdopodobnie po II Wojnie Światowej do Trzcianki ze Stanisławowa, drewniane tabernakulum. Znalazło się miejsce na poniemiecką misę na wodę święconą, ryngrafy, gwoździe do sztandarów oraz wiele ksiąg liturgicznych, z których najstarsza  pochodzi z 1905 roku.

Osobną grupę stanowią pieczęcie używane w parafii trzcianeckiej w XX wieku, oraz zdjęcia i dokumenty związane z trzcianeckim kościołem.

Wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia 2017 roku!

 

Możliwość komentowania została wyłączona.