Trzcianka, której już nie ma

W ten pochmurny dzień zapraszamy do lektury tekstu i obejrzenia zdjęć Trzcianki, której już nie ma…

Dawniej przy tzw. starej plaży nad jeziorem Sarcze znajdowała się urokliwa restauracja, którą mogą Państwo zobaczyć na załączonych zdjęciach. Została wybudowana w 1927 roku i przez wiele lat cieszyła mieszkańców Trzcianki. Po II wojnie światowej funkcjonowała dalej jako restauracja „Urok”. Od wspomnienia tego miejsca chcielibyśmy rozpocząć opowieść o tym, jak poznaliśmy pana Ernsta Dietera Schimdta oraz historię jego rodziny…

Opowieść ta zaczyna się w 2018 roku od wizyty Ernsta Dietera Schmidta w Trzciance – rodzinnym mieście jego matki Ilse Lipke (1910-1994). Pan Ernst próbował wtedy odnaleźć miejsca związane z historią swojej rodziny. Swoje poszukiwania kontynuował w 2020 roku i wtedy spotkaliśmy się po raz pierwszy w naszym muzeum. Dowiedzieliśmy się wtedy, że państwo Lipke – dziadkowie Pana Schmidta prowadzili sklep pod adresem Markt 5 – przy Rynku, czyli obecnym placu Pocztowym.
Budynek ten nie istnieje, możemy go jednak zobaczyć na znajdującej się w naszych zbiorach pocztówce przedstawiającej wschodnią część Rynku. Państwo Lipke w tym miejscu pracowali, a mieszkali w Zaskerhütte, czyli Sarczu.

Eduard Lipke zwraca się do Urzędu Budowlanego z prośbą o odbiór toalety oraz dwóch pomieszczeń przygotowanych na wystawę sklepową w budynku przy Rynku 5

 

W Trzciance, nad jeziorem Sarcze prowadzili także restaurację, o której wspominaliśmy na początku tekstu. Na jednej z pocztówek znajduje się nawet imię i nazwisko dziadka pana Schmidta – Eduarda Lipke.


W książce adresowej z 1926/27 roku znajdującej się w muzealnej bibliotece Eduard Lipke figuruje jako handlarz mąką i towarami kolonialnymi. Z kolei w innej pozycji – „Schönlanke an der Ostbahn” (Trzcianka przy Kolei Wschodniej) z 1930 roku możemy znaleźć reklamę restauracji nad jeziorem Sarcze oraz karczmy „Zur Goldenen Sonne” (Ku Złotemu Słońcu) znajdującej się przy Rynku pod numerem 5.

Możemy zatem przypuszczać, że profil lokalu uległ zmianie i w miejsce sklepu powstała karczma. Być może lokal ten był prowadzony przez Ilse Lipke – z opowiadań jej syna wiemy, że mieszkała ona w tym samym budynku, w którym pracowała – naprzeciwko kościoła ewangelickiego.
Ojciec naszego gościa – Ernst Hermann Schmidt urodził się w 1908 roku w leśniczówce, która nadal istnieje i znajduje się w osadzie Trzcinno położonej 4 kilometry od Niekurska. Pan Ernst, będący w świetnej formie, podczas każdego pobytu w Polsce wybiera się na wędrówkę z Niekurska do miejsca narodzin swojego taty.

Wspólnymi siłami – za pomocą wspomnień oraz muzealnych zbiorów udało nam się poszerzyć wiedzę o losach tej rodziny przed zakończeniem II wojny światowej i wyjazdem z Trzcianki.

Możliwość komentowania została wyłączona.