Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

Szanowni Państwo,

dziś obchodzimy Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. Pomysł nadawania orderu narodził się w 1968 roku w redakcji „Kuriera Polskiego”. Odznaczenie przyznawane jest przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu, która wybiera laureatów nagrody spośród propozycji wskazanych przez dzieci. Dorosły odznaczony Orderem Uśmiechu to osoba, której działalność przynosi dzieciom najwięcej radości, a często także ratuje ich życie.

Warto przypomnieć, że jedną z pierwszych odznaczonych tym orderem była pani Helena Helakowa, która wraz z mężem w latach 1963-1965 założyła Rodzinny Dom Dziecka w Trzciance, a następnie w Radolinku. Jak sama mówiła:

„Chciałam udowodnić sobie, że dzieci można kochać, nie rodząc ich, znać ich problemy, ich bogate życie, chcę dać im to, czego pozbawiło ich własne życie. Mierzyłam zawsze siły na zamiary, byłam przedsiębiorcza, robiłam wszystko. Nie wstydziłam się nigdzie pójść by załatwić coś dla dzieci i domu. Kochałam i kocham je wszystkie jednakową miłością i pragnęłam ujrzeć je kiedyś dorosłe zdrowe i szczęśliwe – taką nagrodę za trud swój oczekiwałam i oczekuję”.

Państwo Helakowie poświęcili swoje życie opiece nad dziećmi, tworząc im dobre warunki do życia i zapewniając im możliwość przeżycia szczęśliwego dzieciństwa. Za swoją działalność otrzymali wiele wyróżnień i odznaczeń, ale najważniejszym dla nich był Order Uśmiechu przyznany w 1969 roku.

Poniżej widzą Państwo zdjęcie z ceremonii wręczenie orderu:

Możliwość komentowania została wyłączona.