Eugeniusz Żmuda

Poniżej chcemy zaprezentować Państwu osoby wpisane w tym roku do „Księgi zasłużonych dla miasta Trzcianki”.
 
Na początku chcielibyśmy przybliżyć Państwu postać pan Eugeniusza Żmudy.
 
Po ukończonych w 1963 roku studiach medycznych na Akademii Medycznej w Poznaniu, wraz z żoną zamieszkał w Trzciance, gdzie rozpoczął pracę w szpitalu. W ramach swoich obowiązków zawodowych pełnił m.in. funkcję lekarza dyżurującego w pogotowiu ratunkowym przy ulicy Staszica. Stawiając dobro pacjentów na pierwszym miejscu, nie stronił od wizyt domowych. Jego lekarskie umiejętności, wiedza oraz medyczny talent sprawiły, że w latach 80. podjął pracę w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile. Wtedy też przeprowadził się do Piły. W swojej praktyce lekarskiej odznaczał się dużym profesjonalizmem, co potwierdza m.in fakt, iż został jednym z laureatów plebiscytu Orły Medycyny.
Eugeniusz Żmuda jest również znany jako doskonały modelarz, który z zapałem i dużą skutecznością dzielił się swoją pasją z innymi. Po przybyciu do Trzcianki rozpoczął starania o utworzenie sekcji modelarskiej, które zakończyły się sukcesem i w roku 1966 w Trzciance narodziło się modelarstwo. Sześć lat później dzięki jego uporowi przy Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance powstała dobrze wyposażona pracownia modelarska, z czasem zorganizowano również tor modelarski (za Szkołą Podstawową nr 1), na którym rozegrano wiele zawodów – również o randze ogólnopolskiej.
Na przestrzeni lat wychował wielu doskonałych modelarzy i pozostawił po sobie godnych następców, którzy kontynuowali jego dzieło. Jako lekarz zawsze postępował zgodnie z lekarskim etosem i niósł skuteczną i profesjonalną pomoc chorym i potrzebującym. Jest przykładem, że człowiek może doskonale realizować się zarówno w swoim zawodzie, jak i w swojej pasji.

Możliwość komentowania została wyłączona.