Jak numizmatyka przyczyniła się do powstania jednej z największych fortun XIX wieku, czyli o początkach Rothschildów słów kilka.

Szanowni Państwo,

w ramach kolejnego wpisu z numizmatycznego gabinetu trzcianeckiego muzeum chcielibyśmy przedstawić nieco bardziej anegdotyczną historię związaną z numizmatyką – tym razem nie opierającą się o jeden z naszych eksponatów.

Historia, o której chcemy opowiedzieć, wydarzyła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Jednak zacznijmy od początku. Urodzony w 1743 roku Anzelm Mayer był pochodzącym z Niemiec żydowskim kupcem tekstylnym działającym m.in. na rynku brytyjskim. Z wielką zręcznością budował on swój majątek oraz sieć międzynarodowych kontaktów. Realizował się z powodzeniem jako bankier, kupiec i szeroko rozumiany przedsiębiorca.

Przełom w jego karierze nastąpił, gdy dzięki swojej numizmatycznej pasji nawiązał kontakt z elektorem Hesji-Kassel Wilhelmem IX (również zapalonym numizmatykiem). Umiejętności Anzelma oraz dobre kontakty z władcą (m.in. za sprawą współdzielonej pasji) doprowadziły niemieckiego kupca do stanowiska głównego agenta handlowego Wilhelma IX. Wysiłki zarówno wspomnianego władcy, jak i Anzelma Mayera sprawiły, że elektor Hesji-Kassel stał się jednym z najbogatszych niemieckich książąt swoich czasów. Gromadzony przez lata majątek mógłby jednak zastać bezpowrotnie stracony, ponieważ opisywane księstwo najechał Napoleon. Szczęśliwie dla Wilhelma IX, Anzelm Mayer zadbał o ewakuację majątku swojego mocodawcy.

Uzyskane z pracy dla elektora środki oraz sieć kontaktów Anzelm Mayer z powodzeniem zainwestował w rozwój własnej firmy. Potomkowie Anzelma, zwłaszcza Natan Mayer z powodzeniem zwiększali znaczenie oraz majątek swojego rodu. Rodzina Mayerów został w 1822 roku, poprzez nadanie herbu Rothschild, nobilitowana przez cesarza Austrii Franciszka I – tym samym stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej wpływowych rodów finansowych nie tylko Europy, ale i świata.  

Oczywiście pasja do numizmatyki, która łączyła Wilhelma IX i Anzelma Mayera na nic by się zdała, gdyby nie umiejętności finansowe protoplasty rodu Rothschildów, jednak w pewnym stopniu wspólne zainteresowania mogły ułatwić kontakty między bohaterami niniejszego wpisu i w niewielkim stopniu pomóc w budowaniu przyszłego finansowego znaczenia rodu Mayerów.

Poniżej widzą Państwo obraz Moritza Daniela Oppenheima, który przedstawia moment, w który Wilhelm IX powierza swój skarb Anzelmowi Mayerowi.

Oppenheim, Moritz Daniel; The Elector of Hesse Entrusting Mayer Amschel Rothschild (1743-1812), with His Treasure; National Trust.

Możliwość komentowania została wyłączona.