To drugi dział utworzony w latach dziewięćdziesiątych. W dziale zgromadzono sprzęty szkolne (ławki, tablice i inne), pomoce dydaktyczne, sprzęt audiowizualny, szyldy szkół, sztandary, podręczniki, szkolne druki (w tym świadectwa), szkolną biblioteczkę i kroniki, protokoły z narad pedagogicznych itp. W większości są to przedmioty z drugiej połowy XX w. Ciekawą i wartościową częścią tego zbioru jest kolekcja używanego dawniej w szkołach sprzętu audiowizualnego, jak gramofony „Bernard” i „Bambino”, radia „Bolero”, „Calypso”, „Edyta”, „Monika”, „Pionier”, telewizory „Ametyst”, „Neptun 423”, „Jowisz”, „Aladyn”, „Szafir”. Tę kolekcje pokazano na wystawie „Na fonii i wizji”, która zdobyła wyróżnienie w konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella 2005”.