Z okazji Święta Niepodległości przygotowaliśmy dla Państwa konkurs oraz garść informacji na temat najpopularniejszych tradycji związanych z obchodami tego dnia. Data 11 listopada pokrywa się ze wspomnieniem świętego Marcina, przez co świętowanie odzyskania niepodległości, zwłaszcza w Wielkopolsce nabiera ciekawego charakteru, który opisano poniżej.
W ramach rozrywki w czasie długiego weekendu proponujemy najmłodszym sympatykom naszego muzeum rozwiązanie zagadki zamieszczonej poniżej. Na odpowiedzi w formie plastycznej (dowolna technika) czekamy do 14 listopada do godziny 15:00. Na najciekawsze prace czekają nagrody!
Główna nagroda to wyjazd do Rogalowego Muzeum w Poznaniu.
W rozwiązaniu zagadki z pewnością pomoże garść informacji, które przygotowaliśmy:
Święty Marcin (316-397) to jeden z najpopularniejszych średniowiecznych świętych w chrześcijańskiej Europie. Był żołnierzem, mnichem i biskupem, znanym z miłosiernych uczynków. Najpopularniejsza legenda o świętym Marcinie opowiada o jego podróży po skutej mrozem ziemi, podczas której spotkał półnagiego biedaka. Widząc go, święty odciął i oddał mu połowę swojego płaszcza. W nocy we śnie Marcinowi objawił się Chrystus odziany w jego płaszcz, co skłoniło go do przejścia w stan duchowny. Spotkanie świętego Marcina z biedakiem jest wydarzeniem utrwalonym w bogatej ikonografii.
Jego ascetyczny tryb życia oraz łagodność w stosunku do bliźnich sprawiła, że w 371 roku został wybrany na biskupa Tours. Zgodnie z legendą nie był zachwycony tą nominacją i w związku z tym ukrył się w klasztornej szopie razem z gęsiami (z gęśmi?). Zwierzęta swoim głośnym gęganiem zdradziły kryjówkę świętego i w ten sposób stały się jego nieodłącznym atrybutem.
Święto ku czci Marcina ustalono w XV wieku na datę jego pochówku – 11 listopada. Zwyczaj pieczenia gęsi ma jednak dłuższą tradycję. Dawniej na ten okres przypadał koniec prac w polu i przejście w stan oczekiwania na wiosnę. Ziemi, jak i uprawiającemu ją człowiekowi należał się zasłużony odpoczynek. Udane zbiory symbolizowały utuczone gęsi, które były obowiązkowym daniem na stole.
W Poznaniu tego dnia obchodzone są imieniny ulicy Święty Marcin. Nieodłącznym elementem obchodów są rogale świętomarcińskie, które kształtem nawiązują do końskiej podkowy.
Według tradycji należy się nimi dzielić i to najbardziej z tymi, którym na co dzień brakuje jedzenia.