Zabytkowy drzewiec z teresińskiego sztandaru po konserwacji

W 2019 roku do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance trafił drzewiec sztandaru stworzonego w 1933 roku dla miejscowości Teresin. Sam sztandar został zniszczony w 1945 roku. Drzewiec wymagał podjęcia czynności konserwacyjnych, polegających na renowacji blaszek z drzewca sztandaru. Renowacji oddano kilkanaście blaszek. Pięć z nich jest jednak wyjątkowej urody. Zabytki wspomniane składają się ze stopów: srebra próby 800 lub próby 935. Na drzewcu znalazły się również blaszki bez widocznej próby. Na kilku blaszkach można zauważyć ślady po złoceniach. Stopień destrukcji zabytków był umiarkowany. Wszystkie przedstawiane zabytki były pokryte siarczkiem srebra. Wynikło to z długotrwałego kontaktu z powietrzem.
W trakcie prac konserwatorskich przeprowadzono następujące czynności:
1. Wykonano dokumentację fotograficzną i opisową przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z usunięciem zanieczyszczeń z zabytków.
2. Przeprowadzono analizę zabytków oraz podział na materiał, z którego zostały wykonane w celu podjęcia właściwej metody konserwacji dla poszczególnych zabytków.
3. Przeprowadzono zabiegi konserwatorskie polegające na delikatnym chemicznym usunięciu zanieczyszczeń przy pomocy wodorowęglanu sodu oraz pasty polerskiej.
4. Zabezpieczono zabytki.
5. Ponownie wykonano dokumentację fotograficzną i opisową po zakończeniu konserwacji.
Poniżej przedstawiamy efekt prac: blaszki przed i po konserwacji. Warto nadmienić, że blaszki zostały ufundowane przez miejscowości: Straduń, Gajewo, Białą, Smolarnię oraz Teresin.

Możliwość komentowania została wyłączona.