W związku z przypadającą w bieżącym roku 40. rocznicą wprowadzenia 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego w Polsce Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance zaprasza na spotkanie debatę z trzcianeckimi działaczami Solidarności.
Stan wojenny był jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń końca PRL-u. Działając z pobudek egoistycznych – w interesie klasy rządzącej ówczesną Polską, ekipa Jaruzelskiego zahamowała dokonujące się zmiany polityczne i społeczne zapoczątkowane w sierpniu 1980 roku. Choć skierowany przeciwko działaczom Solidarności, stan wojenny w sposób bezpośredni dotknął miliony Polaków. Stłumił energię społeczną poprzez powszechną apatię, którą pogłębiały dodatkowo trudności życia codziennego, w tym upokarzająca walka o podstawowe produkty żywnościowe i artykuły codziennego użytku – trudno dostępne nawet w systemie kartkowym.
Odpowiedzią na stan wojenny były strajki okupacyjne w ponad dwustu zakładach na terenie całego kraju, a później różne formy oporu podziemnych struktur Solidarności oraz innych organizacji opozycyjnych. Szacuje się, że w solidarnościowym podziemiu działało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród nich byli przedstawiciele trzcianeckiej Solidarności.
W debacie udział wezmą: Edwin Klessa i Stanisław Oskierko, internowani w Trzciance w noc wprowadzenia stanu wojennego, oraz Mieczysław Ślesicki, skazany za przeprowadzenie indywidualnej akcji protestacyjnej. Spotkanie poprowadzi Andrzej Poniatowski. Program realizuje Telewizja Lokalna Trzcianka.
Spotkanie będzie można śledzić na kanale YouTube w piątek 10 grudnia 2021 roku od godziny 10.00. Zapraszamy do obserwowania debaty i czynnego w niej udziału poprzez zadawanie pytań jej uczestnikom!