Wspominamy Kazimierę Twardowicz

Chciałabym, aby moje tkaniny były nie tylko elementem dekoracyjnym, lecz aby zawierały w sobie to ciepło, które posiada dzieło wykonane bezpośrednio ręką ludzką. Słowa te zostały wypowiedziane przez Kazimierę Twardowicz – artystkę z Trzcianki, której postać chcielibyśmy Państwu przybliżyć…

Kazimiera Twardowicz w 1938 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Po zakończeniu II Wojny Światowej zamieszkała w Trzciance i podjęła pracę w Szkole Zawodowej. Od 1955 roku Pracowała w Liceum Pedagogicznym, a po jego zlikwidowaniu w Studium Wychowania Przedszkolnego. Swoją pracę dydaktyczną łączyła z działalnością kulturalną poprzez zakładanie zespołów plastycznych oraz teatru lalek. Grupy te zdobywały wiele nagród i wyróżnień. Kazimiera Twardowicz w kolejnych latach poświęciła się pracy nad tkaniną artystyczną. Wtajemniczenie w rzemiosło otrzymała od asystentki Magdaleny Abakanowicz. Swoją wiedzę przekazywała prowadząc zespoły z tkaniny artystycznej w Wojewódzkim Domu Kultury w Pile i Trzcianeckim Domu Kultury.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, który został nakręcony 23 października 1992 roku, podczas otwarcia wystawy „Wełną malowane”. Swoje prace zaprezentowała na niej pani Alicja Rydlikowska. W trakcie otwarcia historią gobelinów i ciekawostkami o nich podzieliła się pani Twardowicz – również przewodniczka pani Rydlikowskiej po świecie tkaniny artystycznej.

Wkrótce więcej informacji!
Szukamy osób, które znały panią Twardowicz osobiście i chciałyby podzielić się z nami swoimi wspomnieniami. Zachęcamy do kontaktu!

Możliwość komentowania została wyłączona.