Wręczenie Pamiątkowych Medali Niepodległości

W dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, na Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance miała miejsce doniosła uroczystość towarzysząca miejskim obchodom tej rocznicy. W obecności władz miejskich i lokalnej społeczności dokonano uhonorowania Pamiątkowym Medalem Niepodległości stu osób, związanych z miastem i gminą Trzcianka, które swoją działalnością wpłynęły na odzyskanie przez Polskę wolności oraz swoją obywatelską postawą kształtowały jej byt i wpływały na tworzenie lokalnej wspólnoty.

Wśród osób odznaczonych znalazły się zarówno osoby żyjące, jak i uhonorowane pośmiertnie.

W szerokim gronie wyróżnionych znaleźli się między innymi weterani walk niepodległościowych, osoby zasłużone w pełnieniu funkcji publicznych, działacze społeczni i byli członkowie „Solidarności”.

Idea nadania Pamiątkowego Medalu Niepodległości pojawiła się z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Trzcianka oraz Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance. Muzeum zwróciło się do mieszkańców miasta i gminy o wskazywanie osób godnych uhonorowania. Przy Muzeum powstał też  komitet, którego zadaniem było ostateczne określenie grona osób, mających być wyróżnionymi. Pani Marta Bajraszewska (pracownik Muzeum) opracowała projekt graficzny Medalu. Nasi pracownicy byli też czynnie zaangażowani w przygotowanie i przebieg samej uroczystości.

Każde z przyznanych odznaczeń ma 35 mm średnicy. Na awersie jest widoczny orzeł Wojska Polskiego wzór 1919, symbolizujący wolną Ojczyznę, słowa „Stulecie odzyskania Niepodległości” oraz daty 1918-2018. Na rewersie widnieje herb Trzcianki – Ciołek, nad nim nazwa miasta Trzcianka oraz pod herbem data nadania medalu 11 listopada 2018 roku.  Do każdego Medalu dołączony jest okolicznościowy dyplom, podpisany przez Burmistrza Miasta i Gminy Trzcianka.

Możliwość komentowania została wyłączona.