Trzcianecki rynek z początku XX wieku

Przenieśmy się na trzcianecki rynek (Markt) z początku XX wieku. Cztery razy do roku odbywał się tam jarmark, któremu towarzyszyło radosne ożywienie wśród mieszkańców miasteczka. Jednocześnie na płycie rynku panował porządek, ponieważ każdy sprzedawca miał wyznaczone konkretne miejsce – kobiety sprzedające masło ustawiały się po prawej stronie. Po lewej w długim rzędzie ustawieni byli handlujący warzywami, za nimi szlifierz, wikliniarz, następnie sprzedawcy drobiu, na końcu znajdowała się buda z garami. Na środku stały budy ustawione w dwóch rzędach. Pierwszy rząd mieli piekarze i sprzedawcy pasmanterii. Najbardziej rozpoznawalna po zapachu buda znajdowała się na końcu tego rzędu – należała do handlarza produktami tytoniowymi… Lekkie zamieszanie wprowadzał grajek otoczony wianuszkiem jodłujących dzieci.

Więcej informacji, które pomogą przenieść się do Trzcianki z XX wieku mogą Państwo znaleźć w wydawnictwie „Trzcianka w przeszłości i obecnie. Rękopisy z 1912 r.”, które można zakupić w siedzibie muzeum za 30 zł. Jest to czwarta część źródeł do dziejów Ziemi Trzcianeckiej, z tej serii ukazały się wcześniej:

Tom I: „Kronika parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918 spisana przez ówczesnego proboszcza – ks. Aloysiusa Bucksa” – 20 zł

Tom II: „Kopiariusz dokumentów wydanych przez Andrzeja Radolińskiego dla Klucza Radosiewskiego (Radosiew, Gajewo, Górnica, Jędrzejewo, Runowo, Siedlisko) oraz miasta Radoliny i okolicznych miejscowości w latach 1757-1772” –
20 zł

Tom III: „Protokoły rewizyjne dóbrz trzcianeckich z 1793 r.” – 20 zł

Wszystkie tomy zostały opracowane i przetłumaczone przez księdza Łukasza Nowaka MS.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi wydawnictwami pod adresem: http://www.mzntrzcianka.pl/wydawnictwa/. Po kliknięciu w wybrany tytuł mogą się Państwo zapoznać ze spisem treści.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.