Strajk bezrobotnych

Gospodarka niemiecka w roku 1923 była pogrążona w hiperinflacji, a wiele przedsiębiorstw w tym fabryk bankrutowało. Jednym ze skutków złej sytuacji gospodarczej były niepokoje społeczne, które od czasu do czasu dawały o sobie znać np. pod postacią strajków.

Taka sytuacja miała miejsce w Trzciance, kiedy to  sto lat temu 24 października 1923 roku doszło do strajku bezrobotnych. Bezpośrednią przyczyną było opóźnienie w wypłaceniu im zasiłku. W efekcie tego część z bezrobotnych mieszkańców dawnej Trzcianki zaczęła plądrować sklepy w poszukiwaniu jedzenia.

Policji nie udało się skutecznie powstrzymać zamieszania, a finalnie podczas zamieszek poszkodowanych zostało 16 przedsiębiorców. Wydarzenia w Trzciance nie były wyjątkiem, a podobne sytuacje miały miejsce w całej Republice Weimarskiej.

Więcej na temat strajku mogą przeczytać Państwo w artykule ks. Łukasza Nowaka MS (opublikowanym w 7 numerze Kroniki Ziemi Trzcianeckiej) pt. Strajk bezrobotnych i rabunek trzcianeckich sklepów 24 października 1923 r.

Ilustracja poniżej pochodzi ze wspominanego artykułu i przedstawia lokalizację niektórych okradzionych 24 października 1923 roku sklepów. 

Możliwość komentowania została wyłączona.