Spotkanie z kulturą łemkowską.

W piątkowe popołudnie w trzcianeckim muzeum miało miejsce spotkanie poświęcone kulturze łemkowskiej. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień prelegentów. Pierwszym mówcą był Zbigniew Kowalski, który opowiedział o losach ludności łemkowskiej, przesiedlonej do powiatu trzcianeckiego. O znaczeniu ikon dla wschodnich chrześcijan mówił Andrzej Bińkowski. Proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Wałczu p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego ks. dr Arkadiusz Trochanowski omówił w swoim wystąpieniu kompozycje wnętrza Cerkwi greckokatolickiej.

Po części wykładowej nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Przeniesieni z gór…”. Na wystawie zostały zaprezentowane drewniane modele cerkwi łemkowskich, bojkowskich, huculskich autorstwa Michała Warchiła. Są to ręcznie wykonane miniatury oryginalnych budowli sakralnych z regionu Podkarpackiego. Autor chce utrwalić cerkwie i pokazać  również te świątynie, których już nie ma na Łemkowszczyźnie. Nie chce by zapomniano o Łemkach i ich pięknych zabytkowych cerkwiach.

Na zakończenie spotkania wystąpił chór „Potik” z Koszalina, który wykonał łemkowskie pieśni ludowe. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy Fundacji Prosvita, Parafii Greckokatolickiej w Wałczu oraz trzcianeckiego muzeum.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.