Przyszłość brytyjskich monet

Szanowni Państwo,

8 września 2022 roku zmarła Elżbieta II królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W ramach kolejnego wpisu z numizmatycznego gabinetu trzcianeckiego muzeum chcemy przedstawić Państwu numizmatyczne konsekwencje objęcia tronu przez następcę Elżbiety II, czyli Karola III.

Królowa Elżbieta znajduje się na pieniądzach używanych nie tylko Wielkiej Brytanii, ale również na niektórych monetach i banknotach terenów związanych z monarchią na przykład na 20 dolarach kanadyjskich, czy na 5 dolarach australijskich. Poza tym jej wizerunek był umieszczany na wielu srebrnych i złotych monetach bulionowych i kolekcjonerskich, z monetą Britannia na czele.

Od roku 2023 nowe brytyjskie monety i banknoty będą przedstawiały wizerunek Karola III. Według sięgającej XVII wieku tradycji nowy władca będzie spoglądał w przeciwną stronę niż jego poprzedniczka (Karol III na monetach będzie, więc zwrócony w lewo). Za życia Elżbiety II, Karol odmawiał przygotowania wzoru jego profilu, którym mogłyby zostać opatrzone monety po śmierci królowej. Obecny władca Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej znalazł się wprawdzie już na monetach z okazji swoich 60 urodzin, jednak jego przyszły wizerunek będzie musiał być odpowiednio zmieniony i wzbogacony chociażby o królewską koronę. Wobec tego profil Karola III, który znajdzie się na przyszłych monetach nadal pozostaje nieznany.

O ile od 2023 roku najpewniej będziemy mogli już płacić monetami z wizerunkiem Karola III, o tyle niektóre produkty inwestycyjne (złote i srebrne monety bulionowe oraz część monet kolekcjonerskich), których produkcja już ruszyła najpewniej jeszcze pozostanie przy dotychczas używanym wizerunku Elżbiety II.

Proces wymiany banknotów i monet, na których widnieje Elżbieta II potrwa najpewniej kilka lat, więc w najbliższym czasie będą obok siebie funkcjonować zarówno pieniądze z byłą monarchinią, jak i obecnym monarchą. Bez wątpienia monety z wizerunkiem Elżbiety II oraz pierwsze egzemplarze monet z Karolem III zyskają w przyszłości na wartości, więc warto się w nie, zwłaszcza z przyczyn kolekcjonerskich, zaopatrzyć.

Poniżej widzą Państwo 2 funty z wizerunkiem Elżbiety II:

Możliwość komentowania została wyłączona.