Przebudowa serca miasta – garść historii…

W Trzciance ruszyła przebudowa serca miasta – czyli Placu Pocztowego oraz Targowiska Miejskiego. Chcielibyśmy przybliżyć Państwu historię tych miejsc i budynków, z których część istnieje do dzisiaj.

W samym centrum Placu Pocztowego czyli dawnego targowiska miejskiego stał kościół ewangelicki. Jego budowę ukończono w 1847 roku, a jej koszt pokrył król Prus Fryderyk Wilhelm IV. W 1934 roku przed świątynią stanął pomnik ku czci mieszkańców poległych w I wojnie światowej. Żaden z tych obiektów nie przetrwał zmian, które zaszły po zakończeniu II wojny światowej. Pomnik rozebrano najprawdopodobniej po 1945 roku, a kościół w 1965 roku.

Na przełomie 1893 i 1894 roku wzniesiony został budynek poczty. W okresie międzywojennym dobudowano do niego kolejne skrzydło. Jest to budynek istniejący, który od powstania zachował tę samą funkcję.

Okolice dzisiejszego placu targowego skupiały głównie ludność żydowską, która zajmowała w mieście wysoką pozycję społeczno-gospodarczą. To właśnie tam znajdowały się ich domy mieszkalne, a także obiekty religijne, między innymi synagoga wybudowana w 1883 r.

Synagoga została zniszczona podczas, tzw. „nocy kryształowej” 9 listopada 1938 roku. Zdemolowane zostały także sklepy prowadzone przez Żydów. Po tych wydarzeniach zaczęli oni stopniowo opuszczać miasto.

Te i wiele innych informacji znajdą Państwo w albumie „Trzcianka minionej epoki”, który jest zbiorem widokówek pokazującym historię XIX i XX wiecznej Trzcianki. Zachęcamy do zakupu wydawnictwa, które dostępne jest w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w cenie 18 zł.

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.