26 stycznia w ramach obchodów 78. rocznicy powrotu ziemi trzcianeckiej do Macierzy, zorganizowaliśmy projekcję filmu „Dwie godziny”. Jest to pierwsza polska produkcja zrealizowana po zakończeniu drugiej wojny światowej i jednocześnie pierwszy tzw. „półkownik” czyli film, który został wstrzymany przez cenzurę w okresie komunizmu (nazwa pochodzi od sposobu przechowywania na półkach magazynowych rolek z taśmami filmowymi). Zrealizowany w 1946 r. swoją premierę miał dopiero 11 lat później.
Jego akcja toczy się podczas dwóch godzin oczekiwania na kolejny pociąg na stacji przesiadkowej, gdzie spotykają się ludzie powracający z wojennej tułaczki. Jest to czas kiedy dokonują oni swoistego rachunku sumienia, mierzą się ze swoją przeszłością i próbują znaleźć nadzieję na lepsze jutro. W filmie występują uznani aktorzy teatralni i filmowi, między innymi Danuta Szaflarska, Jerzy Duszyński, Hanna Skarżanka, Władysław Hańcza i Tadeusz Łomnicki.
Dziękujemy pani dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Dominice Jeske za umożliwienie nam skorzystania z przestrzeni Centrum Integracji Społecznej oraz pracownikom za pomoc w organizacji wydarzenia.
Zapraszamy na ciąg dalszy obchodów już jutro, 27 stycznia na godzinę 17:00 do muzeum. W programie krótka historia o tym jak swoje życie od nowa zaczynali powojenni mieszkańcy Trzcianki, pokaz migawek z dawnej Trzcianki (ożywione pocztówki!) oraz koncert utworów z lat 40. XX wieku.
Do zobaczenia!