Pomachaj z okna Mikołajowi!

W niedzielę, 6 grudnia nasza placówka włączyła się w organizację wydarzenia „Pomachaj z okna Mikołajowi”. Na terenie Miasta i Gminy Trzcianka od godz. 15.00 na ulicach można było spotkać wielu Mikołajów, którzy rozdawali najmłodszym słodkości. Mikołaje przemieszczali się samochodami, rowerami oraz tradycyjnie spacerowali ulicami miasta.

Przy tej okazji warto wspomnieć  kim jest św. Mikołaj. W tradycyjnym ujęciu ikonograficznym była to postać biskupa, znanego również jako Św. Mikołaj z Miry lub z Bari – ubrany w białą albę, przewiązaną w pasie sznurem zwanym cingulum. Na wierzch miał założony ornat ze stułą, na głowę zaś mitrę lub infułę. Według legendy żył na przełomie III i IV wieku, jednak dopiero w VI wieku pojawiają się pierwsze wzmianki w legendach. Był osobą pobożną, pomagał biednym i chorym, zaś po śmierci swoich rodziców rozdał cały majątek. Św. Mikołaj czczony jest w kościele katolickim, jak i prawosławnym.

Najpopularniejszy zwyczaj związany ze wspomnieniem św. Mikołaja ma dziś charakter świecki i polega na obdarowywaniu bliskich prezentami. W Polsce na podarki najbardziej czekają dzieci, ponieważ zgodnie z tradycją Mikołaj podrzuca je w nocy pod poduszkę, do butów czy specjalnie przygotowanych skarpet.

Możliwość komentowania została wyłączona.