Wraz ze zbliżającym się Świętem Zmarłych zachęcamy do zapoznania się z biogramem Wiktora Stachowiaka – twórcą powojennego muzeum w Trzciance. Nie zapominamy także o dawnych mieszkańcach naszych okolic, których pamięć czcimy oczyszczając i oznakowując zaniedbane cmentarze.
Wiktor Stachowiak urodził się w miejscowości Marten niedaleko Dortmundu 19 grudnia 1889 roku. Ukończył szkolę dziewięcioklasową w Poznaniu oraz średnią w Berlinie. W czasie I wojny światowej służył w Legionie Zachodnim w Krakowie. Po wojnie prowadził działalność gospodarczą, ale jako zawód wyuczony podawał: konserwator tkanin antycznych. Do Trzcianki przybył w 1945 roku. Zajął się od razu długą i żmudną pracą wyszukiwania i odnajdywania śladów przeszłości miasta. Stachowiak szukał eksponatów nieistniejącego muzeum. Dużo z nich odnalazł na strychu budynku siedziby władz miejskich, inne w budynku dawnego muzeum. Przeszukiwał składnice makulatury a nawet śmietniki i w ten sposób ocalił bezcenne archiwalia. Bardzo ważne dla ocalenia ważnych świadectw przeszłości były też bezpośrednie kontakty z mieszkańcami Trzcianki. W ten sposób zdobył Stachowiak między innymi srebrne rodowe sztućce z herbem „Nałęcz” czy tez dokumenty i wydawnictwa niemieckie z 18. i 19. wieku. Te ostatnie zdobywał utrzymując dobre kontakty z mieszkającymi jeszcze po wojnie w Trzciance Niemcami. Z biegiem lat zgromadził Stachowiak duży zbiór o wielkiej wartości historycznej. 22 lipca 1958 roku wznowiło swą działalność Muzeum Regionalne w Trzciance, a jego pierwszym kustoszem został Wiktor Stachowiak. Przyniósł on z prywatnego mieszkania swoje zbiory, początkowo do gmachu Miejskiej Rady Narodowej (siedziba znajdowała się w ratuszu na drugim piętrze), a później do budynku Sądu Powiatowego przy ulicy Staszica 1. We wrześniu 1959 roku muzeum otrzymało nową lokalizację przy ulicy Mochnackiego 3. Wiktor Stachowiak zmarł 5 kwietnia 1964, a jeszcze w tym roku został patronem muzeum, którego pełna nazwa brzmiała odtąd Muzeum Regionalne im. Wiktora Stachowiaka.
Wiktor Stachowiak – Twórca Muzeum w Trzciance
Cmentarz ewangelicki pochodzący z XIX wieku należący do Łomnicy, oczyszczony przez pracowników muzeum w 2017 roku. Miejsce to zostało oznaczone kamieniem, a obok postawiono fragment nagrobka Nelly Wolff- sześcioletniej dziewczynki, która została pochowana na tym cmentarzu w 1892 roku.