Otwarcie wystawy „Kręć się, kręć wrzeciono…”

W piątek 12 października w naszym muzeum została otwarta wystawa czasowa pt. „Kręć się, kręć wrzeciono…”. Jej tematem jest najstarsze rzemiosło świata czyli tkactwo.

W tym roku mija 130. lat odkąd cech trzcianeckich sukienników został rozwiązany, a wernisaż został zorganizowany w celu upamiętnienia jego istnienia na naszym terenie. Sukiennicy przybyli do Trzcianki w XVII wieku i przyczynili się do jej rozkwitu gospodarczego oraz do nadania jej praw miejskich w 1731 roku. Mimo wielu przeciwności losu i zawirowań wojennych już w połowie XVIII wieku Trzcianka była przodującym ośrodkiem sukienniczym w Wielkopolsce. Niestety rozbiory skutecznie zatrzymały rozwój tego rzemiosła przez co tkacze zmuszeni byli pracować w innych zawodach. To wszystko przyczyniło się do powolnego upadku sukiennictwa w naszym mieście oraz do rozwiązania cechu w 1888 roku.
Podobna sytuacja spotkała cech tkaczy lnu.

Podczas otwarcia wystąpiła pani Gertruda Kanecka, która jest pracownikiem Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, a także specjalistką w pracy na krośnie tkackim. Nasz gość zaprezentował cały ciąg roboczy prowadzący od zerwanego i ususzonego lnu, przez powstanie przędzy (nici) aż do tkania na warsztacie tkackim. Była to bardzo pouczająca i ciekawa lekcja rzemiosła, które niestety jest już na wielu terenach zapomniane i pozostaje jedynie ciekawostką oglądaną
w muzeach i skansenach.

Wystawa będzie prezentowana do 30 listopada 2018 roku. Zapraszamy!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Możliwość komentowania została wyłączona.