”NSZZ Solidarność i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980-1990”

W związku z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, od 13.12.2017r. prezentowana jest w naszym muzeum wystawa czasowa ”NSZZ Solidarność i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980-1990”, udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Wystawa skupia się na wydarzeniach mających miejsce w Wielkopolsce, ale uwzględnia również ich tło ogólnopolskie. Poza planszami edukacyjnymi, prezentowane są eksponaty bezpośrednio związane z naszym regionem, m.in. prasa związkowa regionu oraz ulotki wyborcze kandydatów trzcianeckiej Solidarności w pierwszych, częściowo wolnych, wyporach parlamentarnych w czerwcu 1989r.

W Wielkopolsce powstało 5  regionów Solidarności. Jednym nich był region woj. pilskiego. To właśnie jemu podlegały trzcianeckie struktury związku. Pierwszym zakładem pracy w naszym mieście, w którym powstał komitet Solidarności były Lubuskie Zakłady Okrętowe „Lubmor”, później szereg innych zakładów, m.in. Przedsiębiorstwo Naprawy Taboru Leśnego i Spółdzielnia Inwalidów „Przyszłość”. Docelowo blisko 5,5 tys osób skupionych w 25 zakładach pracy, było zaangażowanych w działalność opozycyjną.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do 15.01.2018.

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.