„Niech się święci pierwszy maja”, czyli o pochodach pierwszomajowych słów kilka

 

Jednym z ważniejszych państwowych świąt z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej było Święto Pracy. Nieodłącznym elementem świętowania tego dnia były pierwszomajowe pochody. Brały w nich udział liczne delegacje zakładów pracy, szkół oraz innych instytucji działających w PRL-u.

W związku z majowym świętem w sklepach pojawiały się produkty, które na co dzień nie były dostępne – był więc to idealny czas, aby zdobyć na przykład wymarzony motor lub pralkę, istniała bowiem spora szansa, że te i inne trudno dostępne towary pojawią się w sklepach, aby w ten sposób jeszcze bardziej wzmóc świąteczny charakter obchodów 1 Maja.

Wysoka frekwencja w pochodach pierwszomajowych była uznawana przez PZPR jako wyraz poparcia, stąd zabiegi ówczesnego kierownictwa PRL, aby włączyć do obchodów jak największą liczbę uczestników. Wobec tego dyrektorzy i kierownicy różnych zakładów pracy wymagali od swoich pracowników, aby ci stawiali się w pochodach, grożąc, że w przeciwnym razie ściągną na siebie kłopoty.

Do naszych czasów przetrwało sporo zdjęć, w których możemy znaleźć odbicie dawnych manifestacji organizowanych z okazji Święta Pracy, w tym tych, które miały miejsce w naszym mieście. Kilka fotografii mogą Państwo zobaczyć poniżej, inne są eksponowane na frontowej ścianie naszego muzeum, gdzie można się im lepiej przyjrzeć, do czego serdecznie zachęcamy.

Poniżej mogą się Państwo przyjrzeć innym pierwszomajowym zdjęciom z naszego miasta:

 

Możliwość komentowania została wyłączona.