Muzycznie śladami Tatarów

W minioną sobotę mogliśmy nieco bliżej zapoznać się z historią i tradycją Tatarów. Wszystko za sprawą spotkania pod tytułem „Muzycznie śladami Tatarów”, które ukazało nam bogactwo tatarskiej kultury.

W tatarską historię i kulturę wprowadzili nas Państwo Mucharscy, problematykę tatarskiego łucznictwa przybliżył Piotr Dmochowski, który przeprowadził pokaz strzelania z łuku na sposób europejski i azjatycki.

Problem tatarskiego uzbrojenia przedstawił Zbigniew Juszkiewicz, który omówił zarówno obronne, jak i zaczepne uzbrojenie dawnych tatarów. Wśród wielu szabli i zbroi, uwagę co bardziej dociekliwych zwiedzających mogły przykuć XIII-wieczne szable tatarskie czy wyjątkowo misternie zdobione elementy perskich zbroi.

 Wielkim zainteresowaniem,  szczególnie wśród najmłodszych cieszyli  się nasi skrzydlaci goście, Skoll –samiec jastrzębia, Zouza – samica pustułki zwyczajnej i Misha – samica puchacza europejskiego. Mateusz Moszczyński wraz z rodzicami opowiedział o sokolnictwie i życiu z ptakami na co dzień.

Wspomniane wyżej zagadnienia były przeplecione z główną atrakcją wieczoru – występami  tatarskiego zespołu dziecięco-młodzieżowego „Buńczuk”. Taniec i śpiew nadał spotkaniu wyjątkowej i orientalnej aury. Zbudowana w ten sposób tatarska atmosfera, wielu z nas pozwoliła poczuć się jak na wschodnim stepie, wśród tatarskich jurt. Efekt ten spotęgowały specjały tatarskiej kuchni, które zapewniły nam niezapomniane doznania smakowe.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.