Kurtka zimowa Wehrmachtu po renowacji
Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance regularnie poddaje renowacji posiadane zabytki. Niedawno pisaliśmy o drzewcu i blaszkach sztandaru z Teresina. Dzisiaj o kurtce mundurowej, spodniach i rękawicach zimowych używanych przez żołnierzy Wehrmachtu wz. 42.
W kurtce mundurowej, spodniach i rękawicach żołnierze wykorzystywali dwie strony tzw. mausgrau oraz biały. Komplet posiadany przez Muzeum, a w szczególności kurtka (strona kamuflażowa – mausgrau), posiadała znaczne ubytki spowodowane intensywnym działaniem moli ubraniowych. Każdy ruch kurtki lub próba wywrócenia rękawów na drugą stronę powodowały osypywanie się materiału.
Prace konserwatorskie
Dokonano wstępnych oględzin kompletu, sporządzono dokumentację fotograficzną, mikroskopową i opisową. Przystąpiono do zabiegu długotrwałego wymrożenia materiału w temp. -25℃ w celu pozbycia się moli ubraniowych ich larw i złożonych jaj. Następnie odpruto guziki wykonane ze sprasowanej tektury. Guziki przymocowane były na rękawach po dwa na każdy rękaw oraz po obydwu stronach kamuflażowych (łącznie 8 guzików). Po tym zabiegu dokonano dezynfekcji zabytku przy użyciu środka biobójczego preventol. Aby nie uszkodzić materiału kurtkę wielokrotnie prano ręcznie. Po wysuszeniu przystąpiono do renowacji. Podjęto decyzję o usunięciu zewnętrznej tkaniny (szara strona kamuflażu) – prawego rękawa (oprócz mankietu). Była to jedyna możliwość z racji na duże ubytki w materiale oraz zły stan zachowania tkaniny (wszelkie próby zszycia powodowały kolejne uszkodzenia). Następnie po doborze kolorystycznym materiału najbardziej zbliżonego do oryginalnego, zrekonstruowano rękaw. Zaszyto pozostałe dziury w materiale oraz doszyto w tych samych miejscach odprute wcześniej guziki. Na zakończenie uzupełniono braki w postaci kompletu oryginalnych guzików groszkowanych z przodu kurtki. Sporządzono dokumentację fotograficzną i opisową.