Konstytucja 3 Maja i Solidarność

Po początkowej nieudanej próbie „przejęcia” święta Konstytucji 3 Maja przez komunistów – lata 40. XX wieku, w roku 1951 obchody zniesiono. Od tego czasu manifestowanie tego święta mogło spotkać się z represjami od strony władz.

Sytuacja zmieniła się w czasie tzw. Karnawału Solidarności, kiedy to 3 maja 1981 roku otwarcie obchodzono to święto, a patriotyczne manifestacje odbywały się we wszystkich większych miastach Polski.

Zmiana takiego stanu rzeczy nastąpiła jednak po wprowadzeniu stanu wojennego. Od tego czasu manifestowanie znów stało się nielegalne i spotykało się z represjami. Nie tylko uczestnicy manifestacji byli narażeni na szykany ze strony ówczesnej władzy. Również członkowie „Solidarności” mogli spodziewać się rewizji w okresie poprzedzającym obchody – władza chciała przejąć ewentualne materiały (np. ulotki), które miałyby zostać wykorzystane do uczczenia 3 Maja.

Ostatnie z opisanych zdarzeń miało również miejsce w naszym mieście, kiedy to 29 kwietnia 1987 roku przeprowadzono przeszukanie  w mieszkaniu jednego z działaczy „Solidarności”, motywując je wyjątkowo absurdalnym pretekstem.

Szczęśliwie dziś, dzięki uporowi „Solidarności” możemy swobodnie obchodzić Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Możliwość komentowania została wyłączona.