W minioną środę trafiliśmy do Muzeum, Zamek Górków w Szamotułach. Wyjazd nie tylko zintegrował grupę kolekcjonerów spotykających się regularnie w trzcianeckim muzeum, ale również poszerzył wiedzę na temat zbiorów prezentowanych w szamotulskiej placówce.
W trakcie zwiedzania poznaliśmy piękny teren muzealny. Szczególnie przypadła nam do gustu średniowieczna baszta, w której są eksponowane zabytki archeologiczne jak i artefakty wywodzące się z okresu średniowiecza. Nie tylko zabytki jednak przykłuły naszą uwagę. Poznaliśmy smutną historię życia Elżbiety Kościelskiej nazywanej Halszką, mieszkającą wbrew swojej woli przez 14 lat w szamotulskiej baszcie.
Szczególnie ciekawym fragmentem kolekcji muzealnej jest zbiór ponad 1200 ikon. Najstarsze zabytki sięgają XVII wieku a ich prezentacja robi niesamowite wrażenie. Można zobaczyć nie tylko piękne drewniane ikony rosyjskie, ale również małe tzw. ikony podróżne. W Muzeum znajduje się obecnie czasowa wystawa prezentująca porcelanowe figurki zatytułowana Chwała Pacykowianom. Nam podobała się szczególnie ekspozycja cynowych naczyń oraz poczet królów i książąt, w którym swoje miejsce znaleźli również Wanda, która nie chciała Niemca oraz Popiel.
W ubiegłym roku udało się zorganizować wyjazd do Muzeum Okręgowego w Pile. W tym, trafiliśmy do Szamotuł i mamy nadzieję, że nie będzie to ostatnia tegoroczna eskapada. Dziękujemy za pomoc w organizacji wyjazdu Elżbiecie Wiśnickiej dyrektorowi MZN w Trzciance oraz dyrekcji i pracownikom Muzeum Zamek Górków w Szamotułach za miłe przyjęcie.