Historia Społem PSS ożywiona podczas trzcianeckiej Nocy w Muzeum

 

Tegoroczne wydarzenia związane z ogólnopolską akcją Noc w Muzeum podzieliliśmy na dwa dni. Od czwartku 27 maja na placu przy ulicy Kościuszki można było zapoznać się z wystawą plenerową Pokolenie Społem, a także napić się wody gazowanej z sokiem z saturatora. Więcej atrakcji zaplanowaliśmy na piątek. Nasz wieczór w muzeum skupiony był wokół działalności Społem Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Trzciance. Rozpoczął się o godzinie 17:00 od oficjalnej części podczas której zebranych gości powitała dyrektor Elżbieta Wiśnicka. Następnie głos zabrał Tadeusz Datkiewicz – ostatni prezes Społem PSS w Trzciance w latach 1982-1999. Po sporej dawce wiedzy nadszedł czas na podniesienie cukru… Spotkanie osłodziła Zofia Baszkiewicz, która przez wiele lat była związana zawodowo z kawiarnią Pod Platanem i specjalnie dla nas odtworzyła krem sułtański serwowany w tym lokalu. Kolejną atrakcją był występ Beaty Spychalskiej znanej z programu The Voice of Poland, której towarzyszyła sekcja muzyczna braci Kończewskich na co dzień akompaniująca wielu polskim i zagranicznym gwiazdom. Głównym punktem spotkania było otwarcie nowej wystawy czasowej Powszechna Spółdzielnia Spożywców Społem na ziemi trzcianeckiej. Goście mogli zapoznać się z fotografiami przedstawiającymi Trzciankę minionych lat, co obudziło wiele wspomnień. Oprócz zdjęć na wystawie udało nam się zgromadzić pamiątki ze sklepów i kawiarni, np. zastawę stołową czy siatkowe krzesła z kawiarni Pod Platanem.
Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy warsztaty rodem z Praktycznej Pani – modelarskie Święto Latawca (za pomoc dziękujemy instruktorom z Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance), krawieckie Szyję sama oraz kulinarne W naszej kuchni nic się nie marnuje.

Kolejny zorganizowany przez nas wieczór w muzeum przeszedł już do historii, ale wystawa przedstawiająca interesujące losy PSS Społem na ziemi trzcianeckiej oraz jej wpływ na życie mieszkańców będzie dostępna do zwiedzania do końca wakacji.
Zwiedzanie muzeum możliwe jest od wtorku do piątku od godz. 10:00 do 16:00 oraz w soboty od godz. 11:00 do 16:00. W czerwcu wstęp do muzeum jest darmowy! Na miejscu czeka na Państwa bezpłatny katalog do wystawy, w którym zgromadziliśmy ciekawe informacje dotyczące spółdzielni, jej historię na ziemi trzcianeckiej oraz pamiątkowe zdjęcia. Zapraszamy!

dav

Możliwość komentowania została wyłączona.