Fontanna

Przy skrzyżowaniu ulicy Dąbrowskiego i Sikorskiego stoi fontanna, która jest wyjątkowym, acz mało znanym świadkiem dziejów naszego miasta. Nie wiemy kiedy dokładnie powstała. Najpewniej miało to miejsce na początku lat 30. XX wieku – kiedy to tworzono w mieście sieć kanalizacyjną. Z roku 1930 pochodzi najstarsza znana nam fotografia tego obiektu – zdjęcie, na którym Lucie Püschel stoi obok fontanny. Zdjęcie trafiło do naszego muzeum (w formie cyfrowej) z osobistej kolekcji Güntera Dahmsa.

Kobieta stoi przy fontannie

Lepiej fontannę widać na karcie pocztowej wysłanej w 1939 roku oraz na zdjęciu zamieszczonym w jednym z numerów Heimatbrief.  

Karta pocztowa, po lewej kamienica, w centrum fontanna, po prawej ulica

Elementem charakterystycznym fontanny jest umieszczona na jej szczycie rzeźba przedstawiająca tańczącą parę. Według wspomnienia zamieszczonego w jednym z Heimatbrief fontanna często służyła jako tło do zdjęć, co nie powinno nas dziwić.

fontanna, na jej szczycie rzeźba przedstawiająca tańczącą parę, w tle kamienice.

W wyniku następstw związanych z II wojną światową rzeźba wieńcząca fontannę zostaje zniszczona. Sama fontanna stoi jednak nadal w tym samym miejscu i stanowi jedną z wielu pamiątek po przedwojennej Trzciance.

Możliwość komentowania została wyłączona.