Dzień Lekarza

Szanowni Państwo,

dziś obchodzimy Dzień Lekarza, z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć państwu postać jednego z dyrektorów szpitala w Trzciance pana Alojzego Szumilaka oraz jego żony pani Marii Szumilak z domu Krawiec, dwójki pracowników trzcianeckiej służby zdrowia w czasach PRL-u.

Pan Alojzy urodził się 20 czerwca 1930 roku w Stryju (obecnie jest to miejscowość w granicach Ukrainy). Wykształcenie lekarskie zdobył na Akademii Medycznej w Poznaniu, a pracę w trzcianeckim szpitalu rozpoczął w 1955 roku. Jego zawodową specjalizacją była chirurgia. W latach 1962-1975 pełnił obowiązki ordynatora oddziału chirurgicznego w Trzciance. Karierę w trzcianeckim szpitalu zakończył w roku 1975 i przeniósł się do Jeleniej Góry, gdzie również pracował jako chirurg.

Jego żona pani Maria Szumilak urodziła się we Lwowie w 1933 roku. W roku 1945 trafiła do Białej, a czasie swojej szkolnej młodości, związała się z antykomunistyczną organizacją Grunwald. Konsekwencją jej opozycyjnej działalności było aresztowanie w dniu 21 listopad 1951 i wyrok dwu i pół letniego więzienia. Szczęśliwie nie było dane pani Marii odbyć całego wyroku, ponieważ w końcu 1952 roku na mocy amnestii wróciła domu. Posiadając taką „niewygodną” przeszłość pani Marii bardzo trudno było znaleźć dobrą pracę. Utaiwszy swoją antykomunistyczną przeszłość Maria Szumilak dostała się do Szkoły Położnych w Gorzowie, którą skończyła w 1959 roku, w tym samym roku rozpoczęła również pracę w Trzcianeckim szpitalu, gdzie jako położna pracowała, aż do 1976 roku.

Przedstawione powyżej życiorysy dwójki trzcianeckich pracowników służby zdrowia są nad wyraz ciekawe, jednak nie tylko ich historia zasługuje na opowiedzenie. Pracujący w Trzciance personel medyczny od pierwszych powojennych lata, aż po dziś dzień dokłada wszelkich starań, aby chronić i ratować zdrowie mieszkańców naszego regionu. Mając to w pamięci życzymy lekarzom oraz innym pracownikom dużo zdrowia i satysfakcji płynącej z wykonywanej przez nich pracy.

Poniżej prezentujemy Państwu zdjęcia pani Marii Szumilak i pana Alojzego Szumilaka oraz innych pracowników służby zdrowia w PRL-u.

Możliwość komentowania została wyłączona.