Dzień babci i dziadka – wszystko zaczęło się w Poznaniu…

W 1964 r. redakcja tygodnika „Kobieta i życie” wyszła z inicjatywą zainaugurowania święta poświęconego babciom. Pomysł ten zupełnie przypadkowo został spopularyzowany w 1965 r. w Poznaniu, za sprawą gościnnego występu znanej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej wcielającej się w rolę babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc”.

„W styczniu 1965 roku – jak wspomina Ryszard Danecki, były dziennikarz gazety „Express Poznański”, a zarazem przypadkowy propagator Dnia Babci – w grodzie nad Wartą występowała gościnnie wspaniała artystka – Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła akurat swoje 85. urodziny. Zastanawiano się jak je uczcić. Grała w sztuce „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona rolę Babci. Zamówiono, więc wielki tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie nobliwej aktorce wręczono kwiaty i ten tort, wmawiając, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu 21 stycznia Dzień Babci. Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił pomysł i w 1966 roku 21 stycznia też ogłosił Dniem Babci. I tak zaczęło się w całej Polsce.”

W naszym kalendarzu aż do lat 70. XX w. brakowało dnia dziadka. W Telewizji Polskiej ogłoszono wtedy konkurs, w wyniku którego ustalona miała zostać data tego święta. Początkowo miał to być 30 maja – dzień urodzin popularnego piosenkarza Mieczysława Fogga. Pomysł ten nie spotkał się jednak z pozytywnym odzewem i dzień dziadka zaczęto obchodzić bezpośrednio po dniu babci. 

Wszystkim babciom i dziadkom składamy serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności!

Zachęcamy do przejrzenia naszej galerii, w której prezentujemy pamiątkowe zdjęcia z obchodów tego święta w Przedszkolu nr. 2 w Trzciance. Być może na fotografiach odnajdą Państwo siebie z dziecięcych lat.

Możliwość komentowania została wyłączona.