Cmentarz ewangelicki w Łomnicy Młyn

Podczas prac porządkowych na cmentarzu ewangelickim usytuowanym na leśnym wzniesieniu w okolicach Łomnickiego Młyna udało nam się nie tylko oczyścić groby, naprawić i pomalować krzyże niemieckich mieszkańców okolicznych terenów, ale również zebraliśmy ciekawe informacje na temat historii tego miejsca.  Między innymi na jednym z pomników odnaleźliśmy dane najprawdopodobniej kamieniarza W. Peglowa z Piły (Schneidemühl). Najstarszy (czytelny) pochówek pochodzi z 1850 r. i jest to rodzinny grób właściciela majątku i założyciela tego cmentarza Gotthilfa Hillgera (1779-1850) oraz trójki jego wnucząt: 6-letniej Emmy, 4-letniego Gustava i rocznego Heinricha. Parę kroków dalej spoczywa Rosalie Primus, czyjaś ukochana mama…

Warto dodać, że w roku 2016 dzięki Stowarzyszeniu Baza PCT na cmentarzu odsłonięto pamiątkową tablicę, która była zwieńczeniem wielotygodniowych prac porządkowych.

Zachęcamy do odwiedzania starych, zapomnianych cmentarzy, takie miejsca skłaniają do zadumy nie tylko nad przeszłością tych miejsc, ale również nad przyszłością nas samych.

 

Dziękujemy za pomoc podczas prac porządkowych Nadleśnictwu Trzcianka oraz Stowarzyszeniu Baza PCT.

 

 

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.