79. rocznica powrotu Trzcianki do Macierzy

Dziś po raz kolejny świętujemy powrót Trzcianki do Macierzy. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić Państwu trzy ciekawostki związane z modą lat 40. i 50. XX wieku jaka panowała w naszym mieście.

  1. Moda przeróbkowa

W latach 40. XX wieku przerabiano stare ubrania, koce i inne dostępne tkaniny – tak aby stworzyć nowe modne stroje. Często pomocne w tym były przenośnie maszyny do szycia.

  1. Zachodnie akcenty

Część powojennej garderoby pochodziła z UNRRA – organizacji międzynarodowej, która udzielała pomocy materialnej obszarom w Europie i Azji po zakończeniu II wojny światowej. Stąd widok amerykańskich kurtek i innych części garderoby na powojennych polskich ulicach.

  1. Luźny krój

Mężczyźni ubierali się w garnitury z szerokimi nogawkami i marynarki o luźnym kroju, kobiety natomiast chętnie zakładały sukienki, spódnice i marynarki – skrojone tak aby podkreślać ich wdzięki, ale jednocześnie nie odkrywać zbyt wiele.

Przykłady strojów w tym klimacie będą mogli zobaczyć Państwo na rewii mody lat 40. i 50. XX wieku, która odbędzie się dziś w siedzibie naszego muzeum o godzinie 17.00.

 

Zapraszamy!

Możliwość komentowania została wyłączona.